fb pixel Lavičku Ferdinanda Vaňka do každé ulice! V Praze odhalili skulpturu k poctě Havla, je to sud a prkno – G.cz
Vyhledávání

Lavičku Ferdinanda Vaňka do každé ulice! V Praze odhalili skulpturu k poctě Havla, je to sud a prkno

Lavička Ferdinanda Vaňka stojí na Praze 6. Je červená a dlouhá symbolických 1989 milimetrů.
Zdroj: Facebook

U příležitosti dalšího výročí úmrtí Václava Havla byla v Praze 6 odhalena speciální lavička, nazvaná podle exprezidentova alter ega. Pamětní objekt má podobu červeného pivního sudu a prkna, je doplněn citátem ze hry Audience.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 19.12.2017, 15:11

Další lavička pro Havla

V Ústí nad Labem už jednu Havlovu lavičku mají, není to ale na jednu republiku příliš málo? Tak se zřejmě ptalo zastupitelstvo Prahy 6, když vyhlašovalo výtvarnou soutěž o Lavičku Ferdinanda Vaňka. Tak se jmenuje postava z exprezidentových her, prvně ji použil v asi nejznámější Audienci, a zároveň jde o pseudonym, skrze který Havlovi v roce 1989 přáli kamarádi vše nejlepší k narozeninám v inzertní rubrice Rudého práva.

Tvorba lavičky byla nakonec svěřena do rukou dvojice architektů Ley Dostálové a Petra Pištěka. Je ocelová, červená, měří symbolických 1989 milimetrů a vypadá jako ležící pivní sud, co podpírá vodorovné prkno, na jehož boku je citát právě z Audience. Památník stojí před Národní technickou knihovnou, protože na Praze 6 Havel část života pobýval a je zde čestným občanem.

No prostě nádhera. Tou nejlepší zprávou je ale to, že i když je zatím lavička jen jedna, starosta je s ní tak spokojen, že asi nechá vyrobit více kusů. To znamená, že se v budoucnu možná podobné ozdoby dočkají úplně všechny ulice Prahy 6. Výborně! Podle nás hlavní město rozhodně potřebuje ještě víc veřejných havlovských upomínek. Co rovnou Prahu přejmenovat na Havlu? Nebude to jednodušší?

A tady památné výroky Václava Havla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články