fb pixel Láska k muži stála Oscara Wildea pověst, rodinu i svobodu: Jeden z nejcitovanějších autorů zemřel v bídě a zapomnění – G.cz
Vyhledávání

Láska k muži stála Oscara Wildea pověst, rodinu i svobodu: Jeden z nejcitovanějších autorů zemřel v bídě a zapomnění

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Jeho divadelní hry jsou chytré a zábavné, takže není divu, že patří k nejoblíbenějším a nejcitovanějším autorům vůbec. Zároveň napsal zásadní Obraz Doriana Greye, který četl snad každý, kdo má za sebou povinnou školní docházku. Oscar Wilde je dodnes jedním z nejslavnějších spisovatelů, jeho život, především pak jeho závěr, tomu ale moc neodpovídali...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 16.10.2019, 15:44

Romantický bohém

Prozaik, básník, esejista, dramatik. V Anglii působící dublinský rodák Oscar Wilde měl talent pro psaní v krvi. Jeho matkou byla úspěšná a uznávaná spisovatelka lady Jane Wilde, zapálená nacionalistka, která publikovala pod přezdívkou Speranza. Oscar byl nadaný student, a tak se mu na Oxfordu, kde se věnoval klasické filologii, dařilo přímo výborně. Právě na univerzitě se setkal s dekadentními názory a přijal za svou filozofii o úpadku společnosti. Oddával se bohémskému stylu života, neohlížel se na konvence. bavilo ho provokovat a šokovat konzervativní okolí. Zároveň se tu začal věnovat poezii.

Po škole se seznámil s píšící kolegyní Constance Lloydovou a na jaře roku 1884 se s ním oženil. Constance byla nevěsta s velmi štědrým věnem, takže autor mohl žít v luxusu. Constance Oscarovi porodila dva syny, Cyrila a Vyvyana. Wilde choval k manželce jemné a vřelé city a je známo, že byl citlivým a milujícím otcem, který se s vým dětem se zájmem věnoval.

V duši to byl ale nespoutaný umělec, věrný životnímu přesvědčení. Nijak mu tedy nevadilo navázat a netajit se blízkým vztahem s lordem Alfredem „Bosie“ Douglasem. Ani Bosie svého milence nijak úzkostlivě neskrýval, což se velmi nelíbilo jeho otci, markýzi Queensberrymu. Na premiéře jedné z Wildeových nejslavnějších her - Jak je důležité míti Filipa - se Queensberry pokusil vyvolat skandál, načež Bosie partnera přesvědčil, ať jeho vlastního otce zažaluje. Soudní proces ale dopadl úplně jinak - otočil se ve Wildeův neprospěch. Markýz byl očištěn, za to dramatika obvinili z přečinu proti mravopočestnosti, za což byl potrestán ke dvěma letům vězení a nucených prací.

Když se Wilde dostal na svobodu, změnil si jméno na Sebastiana Melmotha. Constance mezitím stihla manžela zapudit, rozvést se a sobě i synům příjmení změnit na Hollandovi. Wilde neměl finance, jeho pověst byla nenávratně zničena a pošpiněna, přišel o všechno. A tak se začal potulovat po Evropě, žil hlavně ve Francii. Zemřel v šestačtyřiceti letech na meningitidu, v bídě a zapomnění. U jeho smrtelné postele stáli dva jeho přátelé, Robert Ross a Regie Sherard. Na pohřbu je doplnil ještě jistý lord Alfred, který obřad také zaplatil. Nikdo jiný se neukázal.

Až po smrti se Wildeovi dostalo uctivějšího jednání. Nyní je pohřben na slavném pařížském hřbitově Père Lachais vedle dalších velkých osobností. Jeho divadelní hry a romány jsou dnes součástí povinného kulturního přehledu i školní četby a často se stávají i námětem pro filmové adaptace. Na výběr těch povedenějších snímků na motivy díla slavného dekadenta se podívejte v galerii tady:

A tady si přečtěte o neméně pohnutém osodu jiného slavného literáta - Edgara Allana Poea.

Podobné články

Doporučujeme

Další články