Kurt Cobain: 10 věcí, které jste nevěděli o hvězdě grunge, která radši shořela, než by vyhasla

20. února roku 1967 se v městečku Aberdeen poblíž Seattlu narodila legenda grunge se sklony k depresi, drogám a sebevraždě: Kurt Donald Cobain. Před pár týdny by oslavil 51. narozeniny – kdyby ovšem tyhle sklony všechny nepodědil a nakonec neproměnil ve fatální realitu.

Když ve 14 letech poprosil svého strýce, aby mu k narozeninám namísto nového kola koupil kytaru, hudební dějiny se začaly samy přepisovat. Co všechno ovlivnilo jeho život a smrt?

1. Sebevražedné tendence by se v jeho rodině daly označit téměř jako anamnéza. Oba jeho strýcové dobrovolně ukončili svůj život zastřelením a dcera Frances si jako téma oslavy svých 16. narozenin vybrala sebevraždu. „Sweet sixteen“!

2. Jedna z nejznámějších písní Nirvany byla inspirována vůní dámského deodorantu. Název písně „Smells Like Teen Spirit“ vznikl z nápisu „Kurt smells like teen spirit“ , který na zeď nastříkala Kathleen Hanna ze skupiny Bikini Kill během jednoho večírku. S poetickým výkladem Cobainovi náctileté duše to nemělo nic společného.

3. Kurt údajně trpěl nesnesitelnými a chronickými bolestmi břicha. Heroinové večírky tedy dost často považoval za jedinou možnou medikace a jejich tišení. Vředy jsou svinstvo.

4. V průběhu dětství a dospívání si Kurt vytvořil imaginárního přítele Boddaha. Později jej vinil za všechny špatné věci, které se mu kdy staly, a dokonce mu adresoval i část svého dopisu na rozloučenou.

5. Jediné tetování na jeho těle bylo miniaturní písmeno K ve štítu, které si sám vryl pod kůži. Jednalo se o logo nezávislého labelu K Records, jehož motto znělo: „Exploding the teenage underground into passionate revolt against the corporate ogre since 1982.“ (česky přibližně: „Odpalujeme puberťácké podzemí do vášnivé revolty proti korporátním monstrům od roku 1982.“)

6. Ze srdce nenáviděl kapelu Grateful Dead a frontmana Guns N'Roses, Axla. Označil je za naprostý opak všeho, co na hudbě miluje, tedy totální opak punk-rocku.

7. Byl fascinován lidskou anatomií a vlastnil několik modelů lidských embryí. A právě ony (spolu s vaginami) byly nejčastějšími symboly v jeho uměleckém vyjádření. Malá Francis si evidentně měla s čím hrát.

8. Jeho hudební začátky se formovaly v cover bandu. Ještě v rodném Aberdeenu přehrával po barech s pozdějším basákem Nirvany Kristem Novoselicem songy od Creedence Clearwater Revival.

9. Jeho nejoblíbenější knihou byl Parfém od Patrika Süskinda. V jednom z rozhovorů řekl, že ji přečetl minimálně desetkrát a že ji musel mít pořád u sebe. Kdykoliv se nudil, byla pro něj cenným zdrojem zábavy i inspirace.

10. Velice těžce nesl rozpad manželství svých rodičů. Prý se za ně dokonce styděl a nenáviděl je. Krátce po jejich rozvodu v červnu roku 1976 napsal na zeď svého dětského pokoje znepokojující větu: „I hate Mom, I hate Dad, Dad hates Mom, Mom hates Dad, it simply makes you want to be sad.“

A tady máte 5 nejvýraznějších maskovaných kapel.


Komentáře