fb pixel Kuřecí lockdown: Veterináři zakázali chov drůbeže pod širým nebem pod pokutou až 100 tisíc – G.cz
Vyhledávání

Kuřecí lockdown: Veterináři zakázali chov drůbeže pod širým nebem pod pokutou až 100 tisíc

Zdroj: Autor: Ervín Pospíšil – gallery mine of other photographs find on legacy Ervín Pospíšil, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1379516

Kvůli ptačí chřipce se veterináři rozhodli zakázat chov drůbeže pod širým nebem. Výjimku dostal pouze chov holubů a pštrosů. Za nedodržení těchto nařízení hrozí pokuta ve výši až 100 tisíc korun českých, jak informoval v úterý mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Martin Miko
Martin Miko 24.11.2021, 11:53

Holubi a pštrosi mají výjimku

Pokud patříte mezi chovatele drůbeže a nechcete dostat pokutu až 100 tisíc korun, doporučujeme vám raději nechovat drůbež pod širým nebem. Veterináři totiž kvůli ptačí chřipce tento způsob chovu zakázali. Proto nyní chovatelé musí svoje ptactvo umisťovat do budov. Nařízení vydali veterináři prostřednictvím veterinárních opatření a za jeho nedodržování můžete jako fyzická osoba dostat pokutu ve výši až 100 tisíc, pro firmy může tato pokuta vyšplhat až ke dvěma milionům korun.

Součástí dodržování těchto předpisů je například podmínka podávání vody ptákům uvnitř hospodářské budovy, nebo popřípadě pod přístřeškem, který zabrání kontaminaci vody s výkaly volně žijících ptáků. V případě, že registrovaní chovatelé nebudou mít možnost, kam svoje ptáky umístit, mají neprodleně informovat veterináře a informovat se o dalším postupu, informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

„Státní veterinární správa apeluje na všechny chovatele drůbeže, aby nařízená mimořádná veterinární opatření ve vlastním i veřejném zájmu důsledně dodržovali. Žádáme je také o dodržování zásad biologické bezpečnosti v chovech a zároveň o to, aby neprodleně hlásili krajským veterinárním správám případné změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny ve svých chovech,“ řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Čeští veterináři neberou současnou situaci na lehkou váhu. A není se čemu divit, když se v úterý začalo utrácet 1050 hus v komerčním chovu u rybníka Velebil poblíž Údolí u Nových Hradů na Českobudějovicku. U dvou hejn chovných hus na rybníce byla totiž potvrzena ptačí chřipka, navíc vysoce patogenní druh H5N1, který je teoreticky přenosný i na člověka. Ptačí chřipka byla objevena v minulých týdnech i na dalších místech naší republiky.

Ohniska však přibývají i v rámci celé Evropy, a to nejen u volně žijících ptáků, ale i v chovech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články