fb pixel Krvavé devadesátky: Ruskojazyčné mafie vzaly „sametovou“ republiku ztečí – G.cz
Vyhledávání

Krvavé devadesátky: Ruskojazyčné mafie vzaly „sametovou“ republiku ztečí

Andranik Soghojan - arménský vor v zakoně
Zdroj: Profimedia

Konec komunismu znamenal nové možnosti. Lidé začínali podnikat a užívali si svobody slova. Novou příležitost ucítily také mafie ze sovětského bloku a rozhodly se převzít vládu nad místním podsvětím.

Václav Adamus
Václav Adamus 3.4.2022, 02:51

Po konci komunismu nebyla policie na enormní nárůst kriminality připravena. Mnozí myslitelé tvrdili, že minulý režim fungoval jako lednice, která kromě svobody držela na uzdě také zločin. Nově otevřeného trhu ihned využily cizojazyčné mafie – hlavně z Ruska, Arménie, Ukrajiny a Číny. Nakráčeli k nám potetovaní chlapi s dlouhými kabáty ve špičatých botách, spoustu Čechů nalákali na rychlé zbohatnutí a udělali z nich „bílé koně“.

Kde se vzaly a jak fungují ruské mafie

Ruský organizovaný zločin má své kořeny v Sovětském svazu 50. let, tedy ještě za vlády obávaného Stalina. První zločinecké struktury vznikají v sovětských gulazích, kde také vzniká typické tetování. Vzniká zde také pozice „vora v zakoně“ (zloděje ze zákona) – šéfa mafiánského bratrstva (jednotlivé skupiny se nazývají „bratvy“, např. Sloncevská bratva). Vorové mají také svůj vlastní soubor pravidel, která musí dodržovat: nesmí pracovat, mít rodinu, sloužit v ozbrojených složkách státu (jakákoliv kolaborace se státem je nepřípustná). Vor by se měl rodiny zříct – nehlásit se k ní. Neměl by pít alkohol, když už se nesmí opít. Musí ovládat slang zvaný „feňa“. Musí se účastnit schůzek (schodka) a přispívat do „obščaku“ (jakási společná kasa – kolik peněz se vybere od členů gangu, určuje sám vor). Vory také odlišuje typické tetování – většinou mají hvězdy na kolenou (jako symbol toho, že se nikdy neskloní před státní mocí). U nás ruskou mafii reprezentuje hlavně Solomonská a Solncevská bratva.

Solomonská mafie

Skupinu měl vést proslulý Semjon Mogilevič zvaný také Chytrý Don nebo Seva. Narodil se v listopadu roku 1946 do židovské rodiny ve městě Kyjev. V 70. letech začal se svou trestnou činností – byla to skupina zlodějů, kterou organizoval. Byl dvakrát trestán. V 80. letech nastala masivní emigrace Židů ze Sovětského svazu – Mogilevič jim nabízel, že výhodně prodá jejich majetek, včetně nemovitostí, a peníze jim pošle rovnou do Izraele. Nikdy je však už neviděli, peníze investoval do černého trhu a v 90. letech z něj byl již milionář, také získal izraelské občanství. Své zisky legalizoval koupí různých podniků – barů, hospod, diskoték. V Praze vlastnila tato bratva restaurační komplex Sakura, Casino 21 a Black and White. Patřila jim také restaurace U Holubů.

Solncevská mafie

Vzniká na moskevském sídlišti Solncevo. Založil ji číšník Sergej Michajlov. Ten ji vede od osmdesátých let až do dnešních dnů. Jejich hlavní aktivitou je prodej drog a zbraní a praní peněz. Spolupracuje s kartely a pašuje kokain do Evropy. Nejvíce působila právě u nás a ve Španělsku.

Razie U Holubů

Dvě největší ruskojazyčné mafiánské skupiny působící u nás jsme si již ve stručnosti představili. Každého zajisté napadne otázka, jak spolu vycházely? Probíhala na našem území válka mafií? Zpočátku ano, poté se členové skupin rozhodli, že si rozdělí sféry vlivu. A to mělo proběhnout právě v restauraci U Holubů, setkání inicioval Mogilevič. Servíroval se obrovský pečený žralok a dorty se znakem Solnceva ve tvaru slunce (jako důkaz úcty ke svým konkurentům). Michajlov a jeho lidi pozvání přijali. To už o všem věděla i naše policie, která se chystala všechny mafiány zatknout, měli informaci, že Mogilevič má být svými konkurenty na setkání zastřelen. To by znamenalo začátek mafiánské války nejen v Česku, ale v celé Evropě. Policie vzala restauraci ztečí, Mogilevič zde však nebyl, o chystané vraždě se dozvěděl a na místo schůzky nedorazil. Část účastníků je ihned vyhoštěna, o akci se mluví v zahraničí a Česko dostává pochvalu a poděkování od USA i Izraele.

ZDROJE:

StaySteak: Nelítostná východní mafie v Praze a její nejkrutější činy

https://en.wikipedia.org/wiki/Thief_in_law

https://www.valka.cz/13958-Vznik-vyvoj-a-struktura-spolecenstvi-tzv-voru-v-zakone

https://cs.wikipedia.org/wiki/Semjon_Mogilevč

https://en.wikipedia.org/wiki/Solntsevskaya_Bratva

Podobné články

Doporučujeme

Další články