fb pixel Krvavé devadesátky: Nejhorší mafiánský masakr v Evropě se odehrál v Dunajské Strede. Příběh gangstera Lajose Sátora – G.cz
Vyhledávání

Krvavé devadesátky: Nejhorší mafiánský masakr v Evropě se odehrál v Dunajské Strede. Příběh gangstera Lajose Sátora

Zdroj: Profimedia

Dunajská Streda byla bohatým slovenským městem, kde většinu obyvatelstva tvořili lidé s maďarským původem. Je to však příliš malé město pro dva mafiánské bossy. A tak se stalo, že se Dunajská Streda stala známou po celém světě.

Václav Adamus
Václav Adamus 31.1.2022, 15:58

Dva kohouti na jednom smetišti

Tibor Pápay zvaný Papa Joe a Lajos Sátor byli původně dobří kamarádi z tělocvičny. Nakonec se pohádali kvůli různícím se názorům na získávání peněz. Lajos Sátor vybíral výpalné pod zdáním legální bezpečnostní služby (SBS), Papa Joe si počínal tvrději. Tak se stalo, že vznikly dvě skupiny, „Pápayovci“ a „Sátorovci“, obě velice obávané. Jak to tak už bývá, dva kohouti se na jednom smetišti nesnesou.

Tvrdí páni Dunajské Stredy

Sátorova skupina si počínala velice brutálně. Přišli na diskotéku, líbila se jim vaše žena, když nechtěla, prostě si ji vzali a vás dobili, že jste byli rádi, že žijete. Takovým způsobem znásilnili mnoho žen. Svou sílu demonstrovali i jinak – neměli problém si před restaurací Fontána doprostřed silnice postavit židle a stůl, sednout si a povídat, lidé je museli objíždět. Jejich hlavním zdrojem příjmů bylo vybírání výpalného, podvody s DPH, prodej drog a práce s „bílými koňmi“. Jak už bylo řečeno, byli velmi suroví. Člen gangu Kádár byl skoro nepřetržitě pod vlivem drog, jednou usekl jinému mafiánovi, který pro něj dělal a s jehož prací nebyl spokojen, ucho mačetou. Poté jej, s uchem v kapse, oběsili.

Poprava ve Fontáně

„Toto je policejní akce, k zemi!!!“, zakřičel zakuklenec a všichni v sále padli na zem. Až na jednoho (Kopas), který si zřejmě všiml, že je něco v nepořádku, ten se postavil. V ten moment byl rozstřílen dávkou ze samopalu. Stejně bylo popraveno dalších devět spolusedících. Jednalo se o popravu ve stylu Al Capona (který použil stejnou léčku), na zemi leží 10 členů tvrdého jádra Pápayova gangu, včetně samotného Papa Joea.

Nový pán města

Po smrti Papa Joea se stává pánem města Lajos Sátor. Vytrhává kříž z hrobu Pápaya a chodí s ním po Strede, přitom ukazuje, že nový boss je on. Přebírají veškeré kšefty vyvražděného gangu. Jelikož oba, Pápay i Sátor, jak už u slovenských mafiánů bývá, spolupracovali s bezpečnostními strukturami státu (měli kontakty na krajská komisařství), vyšetřování vraždy se táhlo. Sátor se mezitím stáhl, řídil své obchody ze zahraničí, ale vracel se za manželkou a svou milovanou dcerou. Policii se ovšem povedlo jej vypátrat. Celý zásah byl však zpackaný, nejspíš mu policie prostě dovolila utéct. Identifikovali dům, ale neobklíčili jej. Sátor ujíždí zadem přes zdánlivě nekonečný lán pole. Tato anabáze ujistila znepokojenou veřejnost o skutečném propojení zločinu a státu.

Fantom Sátor

Sátora se nikdy nepodařilo najít. Kolovaly historky, že jej v roce 2010 zastřelili, podle svědků jiného člena gangu. Ten své svědectví později odvolal. Sátor také velmi miloval svou družku. Měla hodně nápadníků po čas jeho zmizení, většina se však záhadně ztratila. A nejsou jediní. Ačkoliv nikdo neví, kde Sátor je, jeho nepřátelé mizí. Jako by varovně mával prstem, že se jednou vrátí.

ZDROJE:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Tibor_Pápay

Súmrak bossov (dokumentární série, 2017)

https://sk.wikipedia.org/wiki/Dunajská_Streda

https://sk.wikipedia.org/wiki/Miroslav_Sýkora_(1964)

Podobné články

Doporučujeme

Další články