fb pixel Král džungle je zpět! Našel se díky moderním technologiím – G.cz
Vyhledávání

Král džungle je zpět! Našel se díky moderním technologiím

Zdroj: Pixabay

Existují důkazy o znovuobjevení krále džungle, vzácného tygra amurského. Taková zpráva přišla z čínského národního parku Northeast Tiger and Leopard National Park. Dokládá to, že se čínské lesy pomalu zotavují. Snímky ohrožených zvířat bylo možné získat díky moderním technologiím, konkrétně průkopnickému monitorovacímu systému, jenž byl v parku instalován.

Speciální projekt 27.5.2021, 12:47

Tygr amurský, žijící v lesích na východním okraji Ruska a severovýchodní Číny, to ve volné přírodě nemá jednoduché. Je to jeden ze dvou největších poddruhů tygra, jehož populaci se podařilo zvýšit pouze díky záchranným programům.

I tak se však počet těchto tygrů ve volné přírodě pohybuje pod šesti stovkami. Nejde však zdaleka jen o tygry, v ohrožení jsou i levharti amurští. Ti jsou dokonce kriticky ohrožení, a tím pádem se řadí mezi nejvzácnější kočkovité šelmy na světě.

Pozitivních zpráv není nikdy dost

Proto byla před šesti lety pro vědce z Pekingské univerzity a ruského „levhartího“ národního parku výbornou zprávou informace, že se na čínsko-ruské hranici pohybuje minimálně 38 tygrů amurských a 84 levhartů amurských. Na čínské straně bylo nalezeno 27 tygrů a 32 levhartů.

Před čtyřmi lety byl na severovýchodě země otevřen Národní park tygrů a levhartů, který zabírá části provincií Heilongjiang a Jilin podél čínsko-ruských hranic a představuje jedinou oblast s chovnou populací volně žijících tygrů a levhartů amurských v Číně. To je pro ohrožené druhy bezpochyby plus, jenže…

Nejdřív seznámení, potom pomoc

Aby bylo možné ohroženým druhům skutečně pomoci, bylo třeba je blíže poznat – tedy získat maximum informací o tom, kde žijí, jak loví, jaké mají vzorce chování. V přírodě byly za tímto účelem už v minulosti nainstalovány kamerové pasti. Měly však řadu nevýhod, bylo nutné je udržovat, musely se v nich měnit baterie a vyzvedávat paměťové karty.

Ve spolupráci s Národním střediskem pro monitoring a výzkum tygrů a levhartů amurských byl proto v parku spuštěn monitorovací systém Sky-Earth. Ten využívá hybridní bezdrátovou síť LTE 700M, kterou vybudovala společnost Huawei a Jishi Media. Od konce roku 2020 bylo bezdrátovou sítí pokryto celé území přírodní rezervace.

Připojení bez dopadu na přírodu

A co všechno systém umí? Sesbírat data z kamerových pastí a snímky v HD rozlišení v reálném čase, přenést je a zanalyzovat. Senzory jsou v zemi, ve vzduchu a ve vodě, využita byla silniční kontrolní stanoviště a systémy požární prevence...

„Využitím stávajících požárních věží v lese a frekvenčního pásma 700 MHz jsme do lesa přinesli připojení bez dopadu na životní prostředí. Můžeme pozorovat divokou zvěř v reálném čase,“ vysvětluje inženýr společnosti Huawei Zhao Xinsheng.

Technologie přinesly naději

Moderní technologie přinášejí naději - v populaci tygrů a levhartů v severovýchodní Číně se objevilo už několik vrhů mláďat… „Nyní již nemusíme data shromažďovat osobně. Veškeré informace se k nám dostanou během okamžiku. Pomocí analýzy velkých dat a umělé inteligence pak přeorganizujeme a rozebereme živočišné druhy a pochopíme stav jejich populací a stanovišť. Pro náš výzkum to znamenalo obrovský přínos a přelom v naší práci,“ popisuje pokrok Feng Limin z čínského Střediska pro sledování a výzkum tygra amurského a levharta amurského.

Spolupráce mezi technologickým gigantem Huawei a Střediskem pro sledování a výzkum tygra amurského a levharta amurského nekončí. Právě naopak! Cílem je technologie zdokonalovat a také je rozšířit do národních parků po celé Číně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články