fb pixel Kovaný komunista, kterého odstranili vlastní lidé jeho praktikami: Rudolf Slánský skončil kvůli židovskému původu – G.cz
Vyhledávání

Kovaný komunista, kterého odstranili vlastní lidé jeho praktikami: Rudolf Slánský skončil kvůli židovskému původu

Slánský patřil ke strůjcům komunistického teroru, pak ho popravili v rámci vykonstruovaného procesu. Rudolf Slánský u soudu v roce 1952 David Novotný jako Rudolf Slánský v Českém století. Klementa Gottwalda hrál v seriálu Jiří Vyorálek (vlevo). + DALŠÍ 1 FOTKA

Ve zkrachovalé továrně ve středních Čechách objevil insolvenční správce několik desítek kilometrů filmových materiálů z politických procesů z 50. let. Archiváři silně poškozené pásky zatím zkoumají, podle prvního odhadu je ale jasné, že jde o záznam procesu s Rudolfem Slánským. Jak se vlastně stalo, že zarytý komunista a jeden z hlavních organizátorů rudého teroru nakonec skončil vlastními lidmi odsouzen k oprátce?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 29.3.2018, 15:02

Intelektuál z židovské rodiny

O existenci filmových záznamů z procesu s Rudolfem Stránským a dalšími komunisty se spekulovalo roky a rozsekla to až náhoda. Insolvenční správce při likvidaci zkrachovalé fabriky ve Středočeském kraji náhodou objevil bedny plné kilometrů materiálu. Poškozené pásky jsou momentálně v péči NFA, který má v plánu je zveřejnit. Než se dozvíme, co je na nich k vidění; jak to se Slánským vlastně bylo?

Později poslanec a generální tajemník ÚV KSČ se narodil do rodiny bohatého židovského obchodníka, což se mu nakonec stalo osudným. Po studiu v Plzni odešel do Prahy, kde se začal stýkat s levicově smýšlejícími intelektuály a rychle se nadchnul pro myšlenky socialismu. V roce 1921 vstoupil do KSČ. O osm let později se v jejím rámci k moci dostal Klement Gottwald a tvrdé stalinistické jádro, což způsobilo odliv části členů, pro Stránského to ale znamenalo příkrý kariérní vzestup. Pak ale přišel rok 1938.

Po podpisu mnichovské dohody se Slánský kvůli židovskému původu okamžitě odebral do zahraničí, i s rodinou se zabydlel v Moskvě. Jeho bratr Richard utekl do Londýna, zbytek klanu válku nepřežil. V Rusku Slánský působil ve vysílání moskevského rozhlasu pro Československo a seznámil se tu s mnoha významnými komunisty, pocítil ale i brutalitu divokého východu. V roce 1943 mu unesli dceru Naděždu, kterou Slánský už nikdy neviděl.

Hned po válce se vrátil do Česka, kde se okamžitě sápal do vysoké politiky. Po Gottwaldovi patřil k nejmocnějším mužům KSČ. Trvale zasedal v nejvyšším zákonodárném sboru. Během únorového převratu v roce 1948 patřil k hlavním organizátorům komunistického teroru. Nedá se říct, že by se zrovna žinýroval, to tehdy ale ještě netušil, že jeho život začne strmě padat do propasti.

SSSR se pokoušelo zasahovat do politiky Izraele, avšak neúspěšně, a tak celý východní blok oficiálně zaujal antisionistickou politiku. To pak ovlivnilo výběr obviněných ve vykonstruovaném procesu, který se týkal i Slánského právě pro jeho židovský původ. Spolu s ním bylo souzeno dalších 14 lidí, většinou vysoce postavených komunistů s židovskými předky, například Artur London, Vavro Hajdů nebo Otto Fischl. Na smrt jich šlo nakonec 11. Slánský se po zadržení dvakrát pokusil o sebevraždu, pokaždé mu v tom ale někdo zabránil. Po mučení byli obžalovaní donuceni naučit se předem sepsanou výpověď, kterou pak u soudu slovo od slova odříkali.

Odsouzenci byli v asi třicetiminutových intervalech popraveni oběšením 3. prosince 1952 ve věznici na Pankráci. Většina z nich si k poslední večeři poručila pivo a uzené, jen Slánský si poručil sladké zákusky. Odpravení komunisté byli zpopelněni a jejich ostatky rozptýleny na silnici kousek za Prahou.

A tady čtěte detaily z popravy Olgy Hepnarové.

Podobné články

Doporučujeme

Další články