fb pixel Konzole včerejška se vracejí! Chcete Segu nebo Nintendo? – G.cz
Vyhledávání

Konzole včerejška se vracejí! Chcete Segu nebo Nintendo?

Je to úlitba hipsterům nebo snaha o vzpomínání na růžové včerejšky? Nintendo místo nové konzole představilo miniaturní retrokonzoli NES, která přijde na podzim. Sega přitom svůj Mega Drive prodává už pěkných pár let.

Václav Rybář
Václav Rybář 26.7.2016, 11:33

Nový Xbox je za rohem, na předvánoční trh se chystá virtuální realita pro Playstation, ale pokud nemáte "zbytečných" deset a víc tisíc, možná se radši propadnete zpátky do dětství, do doby, kdy trh s konzolemi neovládala Sony a Microsoft, ale Nintendo a Sega. Zatímco u Nintendo je ještě povědomé i dnešním generacím, Sega rozezní zvonečky jen v hlavách třicátníků (a těch starších, co se ještě zuby nehty drží joysticků). Je ale důvod o téhle cestě časem vůbec uvažovat? Pojďme se podívat na oba adepty.

Nintendo Entertainment System (NES) Classic

Slavná osmibitová konzole se vrací ve zmenšeném provedení, které se vejde do vaší dlaně. Samozřejmostí je připojení k monitoru či TV přes HDMI a slavný hranatý ovladač, stejně jako třicet her nahraných v paměti každého přístroje. Jedná se o pecky jako Donkey Kong Jr., Super Mario Bros, Castlevania, Final Fantasy, Galaga, Metroid, Mega Man, Pacman, Legend of Zelda a hned několik jejich pokračování. Konzole by u nás měla být k dostání za cca 1990,-

Zní to skvěle, že? Ovšem jenom do chvíle, než vyjde najevo, že konzoli nelze dát updatovat o nové hry. To bohužel umí i některé čínské napodobeniny původního NES, které často stojí méně peněz a umožňují i multiplayer více hráčů, nebo dohrání nových her stažených z internetu prostřednictvím slotu na SD karty. Jak je na tom konkurence od Segy?

Sega Mega Drive Classic

Sega nabízí o poznání štědřejší balíček už pěkných pár let. Za stejnou cenu si můžete pořídit rovnou dva ovladače, 80 her v základu (včetně Golden Axe, Sonica, Mortal Kombatu, Shinobi a dalších pecek), ale především možnost používat původní Mega Drive cartridge (pokud někdo takovou relikvii ještě doma má), nebo si stáhnout další hry z internetu a hrát je z SD karty. Kompletní knihovna her na Mega Drive čítá zhruba tisíc titulů a měla by se bez problémů vejít na čtyřgigovou kartu, která dneska stojí pár korun. A co víc, k dispozici je stejně dlouho i ještě levnější (1400 Kč) handheld, s kompletním ovládáním a třípalcovým displejem, na kterém si hry můžete zahrát, ať jste kdekoliv.

Samozřejmě si můžete na své mobilní telefony stáhnout emulátory jedné nebo druhé konzole a využít několikanásobně silnějšího výpočetního výkonu placky, kterou denně nosíte v kapse. A nebude vás to vlastně stát ani korunu. Zmíněné verze ale mají několik výhod - ergonomičtější ovládání, možnost připojení na velkou TV a hlavně autenticitu. Jsou to prostě ty pravé bazmeky od Mattela a hipsteři si je mohou vystavit v obýváku, kde na návštěvu udělají větší dojem než Playstation s Xboxem dohromady. A to možná některým lidem bude za těch pár stovek stát.

Podobné články

Doporučujeme

Další články