Konvertoval k islámu, aby si zachránil krk: nacistický Doktor smrt týral vězně v Mauthausenu šílenými pokusy, ostatky používal jako těžítka

Osvětim měla Mengeleho, Mauthausen zase Ariberta Heima. Lékař SS v rakouském koncentračním táboře strávil jen několik týdnů, za tu dobu si ale od vězňů stihl vysloužit přezdívku Doktor smrt. Příběhy o vyoperovávání bez umrtvení a vstřikování benzínu rovnou do srdce se staly mrazivě legendárními.

Lebka jako těžítko

Narodil se do rodiny policisty a hospodyně. Jen, co vystudoval medicínu, už se dobrovolně hlásil k SS. Rakouský lékař Aribert Heim patří k těm nacistům, v nichž zlo rozhodně neprobudily okolnosti doby a vypočítavost. Zatímco v Osvětimi řádil Mengele, v Mauthausenu dostal volné pole působnosti právě Heim. Převelen tam byl v říjnu 1941, o čtyři měsíce už měl soukromou praxi gynekologa jinde. Za těch několik týdnů ale zvládl napáchat takové hrůzy, že si vysloužil přezdívku Doktor smrt.

Vězně týral a mučil nejrůznějšími experimenty. Přímo do srdce jim píchal nejrůznější jedy, ale také benzín nebo vodu, jen aby viděl, co přesně to udělá. Jeho specialitou však byly operace bez anestetik. Aniž by své oběti uspal, vyoperovával jim Heim zaživa nejrůznější orgány, některé zdroje mluví o tom, že takhle zavraždil stovky lidí.

Mathausenský přeživší Karl Lotter, který v nemocnici v koncentračním táboře pracoval, později přinesl hrůzné svědectví o osmnáctiletém muži, který za Heimem přišel s poraněnou nohou. Doktor smrt ho přikurtoval na operační stůl, dal mu lokální anestetika, otevřel ho, vykastroval a odstranil mu z těla ledvinu. Posmrtně mu ještě uřízl hlavu a uvařil ji, aby z ní snáze odstranil kůži a maso. Lebku poté používal jako těžítko na psacím stole, a to proto, že vězeň měl dokonalý chrup, který se řezníkovi líbil.

Záhadný konec

Po válce se americkým vojákům podařilo zrůdného lékaře chytit ve Finsku, posléze byl ale za podivných okolností propuštěn na svobodu. Využil příležitosti a vrátil se do Německa, kde se znovu věnoval gynekologii, v klidu, a to až do 60. let. Pak ho během honu na nacisty někdo varoval, že ho úřady hledají, a tak prchnul nejprve do Jižní Ameriky a pak do Španělska.

Na začátku 80. let se v médiích objevily zvěsti, že Heim už roky žije v Káhiře, konvertoval k islámu a přijal jméno Tárik Faríd Husejn. Dlouho se držel na seznamu nejhledanějších nacistů a na jeho hlavu byla vypsána odměna ve výši skoro 500 tisíc dolarů. V roce 2009 vyšel na BBC dokument, ve kterém se tvrdí, že ačkoliv o tom neexistuje důkaz, podle právníka a rodiny Heim zemřel v roce 1992, a to právě 10. srpna. To je stále nepotvrzená informace, ačkoliv dnes už felčar jistě nežije, bylo by mu totiž 104 let.

A tady 5 nejpozoruhodnějších českých Židovek, které přežily holokaust.


Komentáře

Doporučeno pro vás