fb pixel Konec utrpení v továrně na smrt: Před 74 lety byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim – G.cz
Vyhledávání

Konec utrpení v továrně na smrt: Před 74 lety byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Dnes, 27. ledna, je Mezinárodní den vzpomínky na oběti holokaustu. Toto datum nebylo pro připomenutí milionů zmařených životů vybráno náhodou. V tento den přesně před 74 lety byl totiž osvobozen koncentrační tábor Osvětim.

Václav Roman
Václav Roman 27.1.2019, 13:35

Osvobození tábora smrti

Největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim osvobodila sovětská armáda dne 27. ledna 1945. Osvoboditelé se zde nezjevili najednou, smyčka kolem nacistické továrny na smrt se stahovala několik měsíců. Němci tak proto postupně připravovali plány evakuace tábora a jeho likvidace. Bylo třeba dostat do bezpečí nahromaděné bohatství po zavražděných vězních a také zničit důkazy těch nejhrůznějších zločinů.

Zhruba v polovině ledna 1945, krátce před příchodem Sovětů, zahájili nacisté konečnou likvidaci Osvětimi. Mnoho vězňů odsud bylo deportováno. V táboře zůstali převážně jen ti, kteří byli vyčerpaní natolik, že se evakuačních pochodů, které končily dost často smrtí, nemohli zúčastnit. Tisíce vězňů byly deportováni do jiných koncentračních táborů

Během samotného osvobozování našli vojáci v Osvětimi na 7500 vězňů a přes 600 mrtvol. Na snímky Osvětimi z té doby se můžete podívat v následující galerii:

K založení továrny na smrt došlo 27. dubna 1940 z rozkazu Heinricha Himmlera, postupně se rozrostla na velký komplex, který byl tvořen třemi základními tábory. Nejvíce lidí zemřelo v sekci Osvětim II-Březinka. Počty mrtvých se vyšplhaly do milionů.

Vzhledem k velikosti a počtu zde držených vězňů bylo zaznamenáno vysoké číslo útěků. Více lidí uprchlo pouze z koncentračního tábora Buchenwald. Dle oficiálních statistik se o útěk z Osvětimi pokusilo 802 lidí, nejčastěji se jednalo o Poláky.

Pokud se chcete o útěcích z Osvětimi dozvědět více, přečtěte si článek o tom, jak uprchlíci z Osvětimi přinášeli světu zprávy o nacistických zvěrstvech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články