fb pixel Konec dvaačtyřicet let starého příběhu! Devátá epizoda Star Wars je tady a slibuje epické završení celé ságy – G.cz
Vyhledávání

Konec dvaačtyřicet let starého příběhu! Devátá epizoda Star Wars je tady a slibuje epické završení celé ságy

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

V roce 1977 se změnil svět vydáním filmu, který se měl ještě další čtyři roky jmenovat prostě jen Star Wars. Byl to první opravdový blockbuster, roztrhal finanční rekordy a svému tvůrci vydělal tolik peněz, že si následujících pět filmů natočil za vlastní peníze. A tento čtvrtek můžete být po dvaačtyřiceti letech a sedmi pokračováních svědky epického vyvrcholení celé ságy. Aspoň to Disney tvrdí.

Jan Studnička
Jan Studnička 16.12.2019, 08:20

Nevděční fanoušci

Víte, nikdo, kdo dělal Star Wars to neměl zrovna jednoduché. Než se z Empire Strikes Back stala milovaná klasika, přijetí fanoušků i kritiků bylo rozporuplné. Return of Jedi spousta lidí dodnes považuje za blbinu nedůstojnou předchozích dvou filmů. Prequelová trilogie zase donutila George Lucase už nikdy nenavštívit internet a nevycházet ze svého ranče.

Když vydal J. J. Abrams Force Awakens, spousta lidí si stěžovala, že to je jen kopie původních Star Wars s lepšími efekty. Když Ryan Johnson vydal Last Jedi, jiná (nebo možná stejná) spousta lidí si stěžovala, že to zase vůbec není Star Wars. A status Kathleen Kennedy, která od roku 2012 šéfuje pod Disneym celý Lucasfilm, šel z pozice “superproducer” na “tu ženskou, která zničila Star Wars” během pěti let.

Problém je, že Hvězdné války jsou tak masivní univerzum s tak ohromnou fanouškovskou základnou, že zkrátka není možné vyhovět všem. Někdo má rád westernový seriál Mandalorian, někdo má rád animák o Klonových válkách, někdo miluje romány, které Disney nechal vymazat z kánonu, někdo tvrdí, že nejlepší Star Wars příběh měla videohra Knights of the Old Republic z roku 2003.

A tenhle týden ve čtvrtek se pokusí dát uspokojivé finále základnímu a prapůvodnímu Star Wars příběhu režisér, který nikdy nedal uspokojivé finále k ničemu. Existuje vůbec šance, že by mohli fanoušci Rise of Skywalker přijmout s nadšením?

Vesmírné řemeslo

Pravděpodobně ne. Ale určitě tady existuje šance, že bude devátá epizoda dobrý film. Přes všechny řeči o mystery boxu je totiž J. J. Abrams dobrý režisér. Ať si říká, kdo chce, co chce, je to člověk, kterému se povedlo znovu nakopnout Mission Impossible, restartovat Star Trek a konečně i otevřít nejnovější trilogii Hvězdných válek tak, že první film vydělal v kinech přes dvě miliardy dolarů.

Abrams je zkrátka bezpečná volba pro studio, které poté, co Ryan Johnson zmasakroval lore univerza, a Solo po drahých přetáčkách u diváků i kritiků propadl, dokáže vrátit sérii do zajetých kolejí. Ostatně i trailery k nejnovějšímu filmu hrají spíš na nostalgii než odvážná kreativní rozhodnutí.

Jestli se vám bude film líbit, to netušíme. Záleží, jestli máte rádi postavy nové trilogie nebo jestli jste v pohodě s “rýmováním” motivů, jak by řekl George Lucas. Jisté je jenom to, že ať už se teď roztékáte blahem, nebo jste naopak přednasraní, stejně ve čtvrtek půjdete do kina. Případně vám může pomoct recenze, kterou pro vás vydáme už ve středu ráno.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články