fb pixel KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: V příštím týdnu pohonné hmoty zdraží, navzdory poměrně silné koruně – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: V příštím týdnu pohonné hmoty zdraží, navzdory poměrně silné koruně

Aktuálně je doba dovolených. Vzhledem k tomu, že pandemie koronaviru stále neutichá, a to ani u nás, ale hlavně ne ve světě, trávíme letošní léto více doma a také více využíváme auto. Letecká doprava letos nezažívá nejlepší sezónu. Proto nás zajímá víc než jindy, jak si stojí ceny pohonných hmot. Komentář ekonomoma Lukáše Kovandy, člena Národní ekonomické vlády vám možná napoví. V porovnání s okolními státy na tom nejsme nejhůř

redakce G.cz 6.8.2020, 14:10

Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu navázaly na svoji stagnaci z týdne předešlého. Jejich cena přitom až právě do doby před zhruba čtrnácti soustavně rostla od první poloviny května. Průměrná cena benzínu Natural 95 je stejná jako před týdnem a jako před čtrnácti dny, činí 28,10 koruny za litr. Litr nafty je nyní levnější o haléř v porovnání se situací před týdnem a stejně drahý jako přes čtrnácti dny. Stojí 27,58 koruny.

V příštím týdnu je třeba počítat s mírným zdražením pohonných hmot v rozsahu kolem deseti haléřů na litr. Cena ropy včera vystoupala na své pětiměsíční maximum poté, co byla zveřejněna zpráva o vyšším než očekávaném poklesu zásob v USA v minulém týdnu. Během týdne růst cen ropy podpořila také masivní exploze v libanonské metropoli Bejrútu, která bezprostředně umocnila obavy z dalšího vývoje v geopoliticky třaskavé oblasti Blízkého východu.

Efekt zvyšování dolarové ceny barelu ropy však bude tlumit poměrně silná koruna, která je vůči dolaru na maximech za uplynulé skoro dva roky. V červnu a červenci posílila vůči dolaru vůbec nejvýrazněji ze všech měn světa. Výsledkem je to, že mírný růst cen ropy se neprojevuje růstem ceny ropy v korunách, nýbrž mírným zlevněním či právě stagnací korunové ceny ropy, a tedy v důsledku i stagnací cen pohonných hmot v ČR. V příštím týdnu už tento vývoj z poslední doby vezme zasvé a cena benzínu i nafty v ČR se mírně zvýší.


V červenci byl benzín levnější než v Česku tradičně v Polsku, ale také ve Slovinsku, Bulharsku či Rumunsku. V Rakousku byl srovnatelně drahý. V Maďarsku, na Slovensku, v Chorvatsku a samozřejmě v Německu či v Itálii byl dražší. Nafta byla levnější než v ČR v zemích, jako je opět Polsko, Bulharsko či Rumunsko, zatímco v Rakousku, ve Slovinsku či na Slovensku byla cena srovnatelná. V Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii byla cena vyšší.

Podobné články

Doporučujeme

Další články