fb pixel Kolumbijský král kokainu: Kolik Čech s průměrným platem vydělá za život, tolik vydělal Pablo Escobar za 12 minut – G.cz
Vyhledávání

Kolumbijský král kokainu: Kolik Čech s průměrným platem vydělá za život, tolik vydělal Pablo Escobar za 12 minut

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

17. listopad letos neznamená pouze oslavy 30 let od sametové revoluce. Z úplně jiného soudku je jedna seriálová novinka na českých obrazovkách. Pro staromilce, kteří nedisponují Netflixem a filmy a pořady rádi sledují pěkně postaru, uvádí premiérově Prima Cool vynikající kousek, americké krimi drama Narcos. Jeho první série se točí kolem nechvalně proslulého "krále kokainu" Pabla Escobara.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.11.2019, 11:12

Vládce drog

O Pablu Escobarovi jste museli slyšet i v případě, že vaším největším zlozvykem je šťourání se v nose. Svého času nekorunovaný (ačkoliv, vzhledem k jeho zálibě v okázalosti možná v jednom ze svých sídel nějakou korunu měl) král kolumbijské mafie a především obchodu s drogami je dnes legendou. Začínal jako pouliční kšeftař a na odvrácenou stranu zákona se dostal v osmnácti. Postupně se vypracoval a v 80. letech byl zodpovědný za 80 % veškerého propašovaného kokainu do USA. Byznys s fetem mu vynesl peníze a moc, byl ale vykoupen doslova oceánem krve a nepřinesl mu to, co si přál nejvíc; ačkoliv obyčejní lidé ho měli rádi, respekt a uznání těch, kdo byli v Kolumbii tehdy u moci, si nikdy nezískal.

A tak jako kompenzaci dával alespoň na odiv svoje nechutné bohatství. Escobar vlastnil celou řadu nemovitostí z nichž dnes většina chátrá, nejslavnější jsou ale dvě jeho sídla: zaprvé, jeho extravagantní hacienda v Puerto Triunfo, kde měl mafiánský boss soukromou ZOO, ve které žili hrochové, žirafy, sloni a spousta dalších zvířat. Dnes je z místa tématický zábavní park.

A zadruhé, proslulé panství La Cathedral nedaleko Medellínu, které bylo postaveno jako vězení pro Escobara. Vzhledem k praktikám, jakými řídil svůj byznys, tehdy kolumbijským úřadům nezbylo nic jiného, než výměnou za jeho zatčení splnit všechny jeho podmínky a představy o tom, jak by ten žalář měl vypadat. Fotbalové hřiště, malé kasino s kulečníkem, okrasný vodopád, bar, to vše byste v tomhle "nápravném zařízení" našli. Escobar měl povoleny telefonáty se svými dětmi a dokonce měl k ruce teleskop, kterým se na ně během hovoru mohl dívat. Sám si vybral zaměstnance a dozorce a v La Cathedral s ním byli jeho nejbližší spolupracovníci, takže dál řídil svůj byznys. Jó, tohle by se nám také líbilo.

Nakonec ale Escobar skončil neslavně. O tom vám ale už nebudeme nic prozrazovat. Prima Cool totiž 17. listopadu premiérově uvede první řadu netflixáckého kriminálního seriálu Narcos, jehož první dvě série jsou inspirovány právě životem slavného gangstera. Každé čekání na další epizodu si můžete zkracovat tím, že se budete vracet k následující galerii zajímavostí o tomto vydařeném kousku:

A tady si přečtěte o tom, jak to bylo s kokainem v prvorepublikovém Československu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články