fb pixel Kolik Rusové kvůli válce dluží Ukrajině? Zatím 9,6 bilionu korun – G.cz
Vyhledávání

Kolik Rusové kvůli válce dluží Ukrajině? Zatím 9,6 bilionu korun

Zdroj: Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88858030

Zatímco ratingová agentura Standard & Poor`s v sobotu oznámila, že Rusko vkročilo do bankrotového stavu, ve kterém může být i desítky let, tak Putin tyto věci zřejmě neřeší. Rusové navíc prozatím kvůli válce dluží Ukrajině v rámci dosavadních škod na infrastruktuře a ekonomice neuvěřitelných 9,6 bilionu korun. Ztráty na lidských životech jsou samozřejmě nevyčíslitelné. Více v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

Lukáš Kovanda 12.4.2022, 09:26

Za půldruhého měsíce válčení na Ukrajině pochopitelně závratně narostly ekonomické škody, jež tragédie přináší. Vedle ztrát na životech zejména civilního ukrajinského obyvatelstva, které nelze vyčíslit, jsou pochopitelně druhořadé. Nicméně stojí za zajímavost vyčíslit je. Kolik už tedy Rusové vlastně kvůli válce Ukrajině dluží?

Válečné ekonomické ztráty je třeba rozdělit do dvou základních kategorií.

První kategorii představuje poničená infrastruktura. Zničeno nebo srovnáno se zemí například bylo zhruba 7000 budov, jak v dnešním rozhovoru pro Financial Times vyčísluje ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko. Podle jeho slov dosavadní ztráty na poničené infrastruktuře odpovídají 270 miliardám dolarů, tedy zhruba 6,1 bilionu korun. To je skoro celý roční hrubý domácí produkt České republiky. Rusové tedy za měsíc a půl zničili na Ukrajině infrastrukturu v hodnotě takřka odpovídající hodnotě veškerého zboží a služeb, které se v Česku ročně vyprodukují.

Druhou kategorii představují ztráty na ekonomickém výkonu země. Kvůli válce toho totiž tamní obyvatelstvo méně vyrobí a vyprodukuje, méně nakoupí a spotřebuje, méně investuje, méně sklidí či zaseje, méně vyveze. Ochromený je kvůli válce například provoz v černomořských přístavech, a tedy ukrajinský vývoz zemědělských plodin. Tato ekonomická ztráta letos dosáhne 155 miliard dolarů, neboli 3,5 bilionu korun, jak plyne z výpočtu kvantitativního ekonoma Viktora Tsyrennikova, ředitele Promontory Financial Group.

Dohromady tedy zatím Rusové Ukrajině způsobili škodu za zhruba 9,6 bilionu korun.

Podobné články

Doporučujeme

Další články