fb pixel
Vyhledávání

Kolik berou vysokoškolští učitelé? Docenti mají mnohdy více než profesoři

Jaké platy mají univerzitní profesoři? Čísla se významně liší fakultu od fakulty.
Zdroj: Profimedia.cz

Být vysokoškolským profesorem je zaměstnání, které se těší velmi dobré pověsti, je ve společnosti respektováno a je zároveň zárukou odbornosti daného člověka. Na jaký plat si ale vysokoškolští učitelé příjdou? Na internetu je k dohledání statistika průměrných měsíčních příjmů akademických pracovníků Masarykovy univerzity, která ukazuje, kolik si v průměru vydělávají učitelé na jednotlivých fakultách. Tyto čísla se mnohdy značně liší a docent informatiky může mít i více než dvojnásobek toho, co má profesor na tělovýchovné fakultě.

Jan Palička
Jan Palička 13.9.2017, 10:23

Toužili jste někdy po tom stát se vysokoškolským učitelem? Přednášet na univerzitě patří k celospolečensky nejvíce respektovaným povoláním a vysokoškolské akademiky lidé právem považují za největší odborníky ve svých oborech. Myslíte si, že učit na vysoké škole je zlatý důl? Nebo naopak považujete univerzitní profesory za nedostatečně finančně ohodnocené? Podívejte se na jejich platová srovnání a obrázek si udělejte sami.

Na facebookové stránce Věda 24 byla zveřejněna tabulka průměrných měsíčních příjmů akademických pracovníků Masarykovy univerzity v Brně, která je vedle pražské Karlovy univerzity jednou ze dvou největších a nejprestižnějších českých vysokých škol. V této tabulce jsou přehledně rozdělené průměrné hrubé měsíční příjmy profesorů, docentů a odborných asistentů jednotlivých fakult (včetně grantů), přičemž tuto tabulku původně sdílel poslanec a bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.

Nejlépe se mají učitelé na fakultě informatiky, kde si profesor v průměru přijde na necelých 156 tisíc hrubého měsíčně. Docent si zde vydělá průměrně téměř 107 tisíc a odborný asistent zhruba 71 500 Kč. Na druhém místě je pak lékařská fakulta, kde je průměrný profesorský plat srovnatelný s tím docentským na informatice. V těsném závěsu následuje fakulta přírodovědecká, kde profesor průměrně bere 105 tisíc, docent 74 a odborný asistent 52 tisíc.

Statistika mimo jiné i boří mýtus o tom, že nejlépe placení jsou právníci. Lépe než na právnické fakultě, kde je profesorský plat v průměru 66 tisíc měsíčně, se mají profesoři na ekonomicko správní fakultě (o 36 tisíc více) nebo na fakultě sociálních studií (o 18 tisíc více), ale i na fakultě filosofické (o 6 tisíc více) nebo pedagogické (o 3 tisíce více). Nejhůře placení jsou učitelé na tělovýchovné fakultě sportovních studií, kde profesor průměrně vydělá jen 49 tisíc korun, tedy méně než má služebně několikanásobně mladší odborný asistent na fakultě informatiky.

Čísla v tabulce jsou aritmetickým průměrem a nikoliv mediánem, tedy prostřední hodnotou mezd, tudíž jsou spíše ideální představou, kde vysoké platy několika málo profesorů zkreslí průměr oproti většině jejich hůře ohodnocených kolegů. Paradoxně může vypadat i situace, že na několika fakultách průměrně docent bere více než profesor. Ve skutečnosti na tom není nic tak moc divného a číslo pouze odráží fakt, že na dané fakultě učí třeba méně starších a méně aktivních profesorů zároveň s větším počtem aktivních mladých docentů.

Zde se podívejte na to, jak univerzity trpí pod diktátem politické korektnosti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články