Kochejte se! 10 raritních Porsche jde do světa, rozprodává je komik Jerry Seinfeld – G.cz
Vyhledávání

Kochejte se! 10 raritních Porsche jde do světa, rozprodává je komik Jerry Seinfeld

V devadesátkách jste se mu smáli, ale jeho sitcom mu vynesl desítky milionů dolarů, které jako správná benzínová hlava Jerry investoval do vozového parku. Větší sbírku má snad jen moderátor Jay Leno. A protože peníze nikdy nespí, rozhodl se Jerry část sbírky rozprodat. Na jaký z těchto skvostů byste přihodili vy?

Václav Rybář
Václav Rybář 11.3.2016, 17:01

1. Porsche 550 Spyder

Podle mnohých vůbec nejkrásnější Porsche. Elegantní, superlehká ikona se závodními geny, kterou dnes v originále skoro neseženete. Jerry Seinfeld ho připodobňuje k automobilovému ekvivalentu toho nejlepšího od Shakespearea. Prostě poezie, za kterou si patřičně připlatíte. Tohle bude nejdražší kousek celé aukce, s cenou mezi pěti a šesti miliony dolarů.

2. Porsche 718 Speedster

Čtyřválcová historie, na kterou teď bude Porsche navazovat. Tohle ale není entry-level kabriolet, nýbrž závodní střela s váhou kolem půl tuny. Maximum hlíniku, minimum ochrany, ale jestli se s tímhle objevíte na track days, strhnete na sebe veškerou pozornost. Neuvěřitelně vymazlený kousek by mohl případného kupce stát až čtyři miliony dolarů.

3. Porsche 356B 2000 GS/GT

Absolutní nádhera, jedna z poslední 356 před začátkem produkce 911. Jerry s ním často jezdil jen tak pro radost a hlavně pro ten zvuk. Jestli jste nikdy čtyřválcovou symfonii tohohle auta neslyšeli, poslužte si na YouTube. Jestli to chcete slyšet naživo, vyjde vás to na půl druhého milionu dolarů.

4. Porsche 964 Turbo Flachbau

Extrémně cenné odlehčené turbo (Flachbau - Lehká váha), kterých se postavilo jen 86 kusů. S výkonem skoro 400 koní je to mimořádně rychlé, ale také zákeřné Porsche, takže si šťastný přihazovač musí dát pozor, aby si své investice užíval v klidu a pokoji. Za výstavního Ovdovovače by mohl Jerry inkasovat cca 1,3 milionu dolarů.

5. Porsche 917 Can-Am

Co by to bylo za sbírku, kdyby v ní chyběl závoďák? Tahle placka je ovšem z jiného světa. Postavilo se jen šest kousků, hmotnost nepřesahuje 800 kilogramů a s výkonem přes 1200 koní se tohle auto dostane na stovku za dvě sekundy a uhání až 380 km/h. Ani jedné hodnoty prý Jerry nedosáhnul, i když auto párkrát protáhnul po pronajatém okruhu. Prý si příliš cení vlastního života. A na kolik si cení toho auta? Šest milionů dolarů minimálně.

6. Porsche 993 Cup 3.8 RSR

Nahání vám ten Can-Am trochu strach? Bez problémů, pořiďte si malosériovou cupovku dovezenou z Japonska. Nebojte, má eurospecifikaci a volant na správné straně. A koní a temperamentu dostatek na to, aby vám sevřel půlky. Oproti zmíněné placce navíc výrazně ušetříte, tady by se cena neměla přehoupnout přes milion a půl.

7. Porsche 962C

Ale kdybyste přece jenom placku chtěli a navíc za rozumnou cenu, je v nabídce mezi soukromníky oblíbené 962C. Jde o čistou závodní verzi, nikoliv eRko předělané k provozu na silnici. Na trati ale udělá hodně pilotů šťastných, navíc s extra zadním křídlem od Singera. Tohle je magnet na oči a kus historie. Za dva miliony dolarů je váš.

8. Porsche 911 Carrera 3.0 IROC RSR

Nejoblíbenější Seinfeldovo Porsche vůbec. Limitka postavená pro závodní sérii IROC a vůbec první třílitrová 911. Jeden čas s ní Jerry jezdil úplně všude, byla totiž dokonale použitelná i v běžném provozu. Jen ten ohlušující řev možná trochu strašil celou Kalifornii. Je přeinženýrovaná tak, že by se nikdy neměla pokazit. A její vytažené blatníky jsou neuvěřitelně sexy. Milion a půl za tuhle nádheru vlastně není přemrštěný, což?

9. Porsche 997 GT3 Cup 4.0

A nakonec taky něco novějšího, cupovka s historickým polepem a čtyřlitrovým motorem bude na blbnutí na okruzích úplně skvělá a bude časem nabírat na hodnotě. Jerry ji ani příliš netrápil, všehovšudy zažila jednu dvouhodinovou seanci ve Willow Springs. V cenovém rozptylu 300 až 500 tisíc dolarů jde o docela zajímavý kauf, ale samozřejmě stojí tak trochu ve stínu ostatních legend. Čas téhle GT3 teprve přijde.

10. Porsche Carrera GT Prototype

Jeden ze dvou prototypů, které opustily továrnu. Seinfeld ho jako dlouholetý a věrný zákazník značky koupil přímo od automobilky. Jde o vůz, který řídil Walter Röhrl při pořizování propagačních fotek. Neradujte se ale předčasně, tohle je opravdu voňavka do garáže, protože ho ani nesmíte řídit na silnicích, a kdybyste ho náhodou chtěli znovu prodat, má Porsche přednostní právo odkupu. Odhadovaná cena je cca dva miliony dolarů.

A víte, že i ve vašem autě je možná kus Porsche. Koukněte SEM.

Podobné články

Doporučujeme

Další články