Ketamin jako restart mozku
Ketamin je velmi účinné sedativum, které se již roky podává nejen koním, ale rovněž lidem. A právě lidé v něm před časem objevili fajn rekreační drogu navozující až katatonický stav. Jsou ale i tací, kteří zkoumají, jak by látka mohla pomáhat s léčbou nejrůznějších závažných onemocnění. Výzkumy totiž ukázaly, že užívání ketaminu působí pozitivně na pacienty s migrénami, depresemi nebo na ty, co trpí posttraumatickou stresovou poruchou.
Tým britských vědců zkoumající vliv ketaminu na Huntingtonovu chorobu nyní přišel s dosud neviděným účinkem látky na mozek. Jejich výzkum spočívá v podávání léku primárně nemocným ovcím, tento konkrétní experiment ale spočíval v aplikaci ketaminu nemocným a zdravým kusům a cílem bylo zjistit, zda a případně jak se lék dá využít coby nástroj ke zkoumání mozkové aktivity.
Když byla v jedné fázi experimentu zvířatům podána vysoká dávka ketaminu, hodnoty z elektroencefalografie (EEG) jejich mozkové aktivity ukázaly, že se tato aktivita v okamžiku podání úplně vypnula. Podle badatelů takový jev nebyl ještě nikdy předtím popsán.
„Nejednalo se pouze o sníženou mozkovou aktivitu. Po vysoké dávce ketaminu se mozek těchto ovcí úplně zastavil. Nikdy jsme to neviděli,“ řekla médiím neurobioložka Jenny Morton z Univerzity Cambridge. „O několik minut později mozky zvířat fungovaly opět normálně, jako by se prostě vypnuly a zapnuly,“ dodala vědkyně. Zjištění tak trochu poodhalilo, jakým způsobem anestetikum na mozek působí a jak vzniká jeho znecitlivující účinek a zároveň i to, kolik toho o ketaminu ještě nevíme.
Z Vietnamu na bytové mejdany
Neuroaktivní lék spatřil světlo světa v 60. letech 20. století a hodně ho využívala americká armáda během války ve Vietnamu. I když ketamin vojákům ulevoval při bolestech, během odeznívání látky se začaly dostavovat podivné halucinace. Tak se od aplikace utlumováku na lidech začalo ustupovat, veterináři po něm však sahají dál, a proto je mezi lidmi známý jako sedativum pro koně.
Když pak lidé v USA zjistili, jaké účinky ketamin přináší, netrvalo dlouho a postupně se z léku stala další z běžně dostupných drog v hudebních klubech. K dostání byl ve formě tabletek, ale také jako směs ke kouření, které se přezdívalo „andělský prach“ . V 70. letech ale rostla popularita metamfetaminu, LSD a především extáze, takže ketamin ustupoval do pozadí. Na druhou stranu bylo celkem snadné vyrobit ho i v domácích podmínkách, a tak ho dealeři často vydávali za něco jiného. Dnes se nicméně opět vrací „do módy“ a pro své disociativní účinky, které, je-li ketamin podáván v malé dávce, připomínají požití rajského plynu, je oblíbenou součástí bytových (after)party.