fb pixel
Vyhledávání

Ketamin dokáže vypnout a zapnout mozek. Experiment s populární drogou odhalil dosud neviděný efekt

Zdroj: Netflix

Ketamin, sedativum pro koně a zároveň velmi oblíbená droga, má podle všeho opravdu speciální účinky. Britští vědci v rámci experimentu souvisejícího s výzkumem Huntingtonovy choroby přišli na to, že podaný ve vysoké dávce dokáže dočasně naprosto zastavit mozkovou aktivitu. Je to jev, který prý dosud nikdo neviděl.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 18.6.2020, 13:18

Ketamin jako restart mozku

Ketamin je velmi účinné sedativum, které se již roky podává nejen koním, ale rovněž lidem. A právě lidé v něm před časem objevili fajn rekreační drogu navozující až katatonický stav. Jsou ale i tací, kteří zkoumají, jak by látka mohla pomáhat s léčbou nejrůznějších závažných onemocnění. Výzkumy totiž ukázaly, že užívání ketaminu působí pozitivně na pacienty s migrénami, depresemi nebo na ty, co trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Tým britských vědců zkoumající vliv ketaminu na Huntingtonovu chorobu nyní přišel s dosud neviděným účinkem látky na mozek. Jejich výzkum spočívá v podávání léku primárně nemocným ovcím, tento konkrétní experiment ale spočíval v aplikaci ketaminu nemocným a zdravým kusům a cílem bylo zjistit, zda a případně jak se lék dá využít coby nástroj ke zkoumání mozkové aktivity.

Když byla v jedné fázi experimentu zvířatům podána vysoká dávka ketaminu, hodnoty z elektroencefalografie (EEG) jejich mozkové aktivity ukázaly, že se tato aktivita v okamžiku podání úplně vypnula. Podle badatelů takový jev nebyl ještě nikdy předtím popsán.

„Nejednalo se pouze o sníženou mozkovou aktivitu. Po vysoké dávce ketaminu se mozek těchto ovcí úplně zastavil. Nikdy jsme to neviděli,“ řekla médiím neurobioložka Jenny Morton z Univerzity Cambridge. „O několik minut později mozky zvířat fungovaly opět normálně, jako by se prostě vypnuly a zapnuly,“ dodala vědkyně. Zjištění tak trochu poodhalilo, jakým způsobem anestetikum na mozek působí a jak vzniká jeho znecitlivující účinek a zároveň i to, kolik toho o ketaminu ještě nevíme.

Z Vietnamu na bytové mejdany

Neuroaktivní lék spatřil světlo světa v 60. letech 20. století a hodně ho využívala americká armáda během války ve Vietnamu. I když ketamin vojákům ulevoval při bolestech, během odeznívání látky se začaly dostavovat podivné halucinace. Tak se od aplikace utlumováku na lidech začalo ustupovat, veterináři po něm však sahají dál, a proto je mezi lidmi známý jako sedativum pro koně.

Když pak lidé v USA zjistili, jaké účinky ketamin přináší, netrvalo dlouho a postupně se z léku stala další z běžně dostupných drog v hudebních klubech. K dostání byl ve formě tabletek, ale také jako směs ke kouření, které se přezdívalo „andělský prach“ . V 70. letech ale rostla popularita metamfetaminu, LSD a především extáze, takže ketamin ustupoval do pozadí. Na druhou stranu bylo celkem snadné vyrobit ho i v domácích podmínkách, a tak ho dealeři často vydávali za něco jiného. Dnes se nicméně opět vrací „do módy“ a pro své disociativní účinky, které, je-li ketamin podáván v malé dávce, připomínají požití rajského plynu, je oblíbenou součástí bytových (after)party.

Podobné články

Doporučujeme

Další články