fb pixel Když Zamilovaný Shakespeare porazil Vojína Ryana: Oscaroví vítězové, které opravdu nikdo nečekal – G.cz
Vyhledávání

Když Zamilovaný Shakespeare porazil Vojína Ryana: Oscaroví vítězové, které opravdu nikdo nečekal

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Kdo by neznal Zamilovaného Shakespeara, film, který na konci 90. let všechny překvapil. Ne, nebylo to tím, že by se jednalo o zlomový kus pro světovou kinematografii - ačkoliv někteří si to evidentně mysleli. Na tehdejším oscarovém klání počin Johna Maddena posbíral 13 nominací. Proměnil jich 7, a to včetně té pro Nejlepší film. Inu, i takové věci se stávají.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 30.11.2019, 19:45

Tak to je na infarkt!

Každoroční předávání Cen Americké filmové akademie, ať už si o jeho průkaznosti a prestižnosti myslíte cokoliv, je jednou z největších událostí roku v oblasti kinematografie. Ačkoliv se výsledky většinou dají odhadnout předem, například na základě toho, jak dopadly Oscarům předcházející Zlaté glóby, v historii už proběhlo několik velkých překvapení, která nikdo nečekal.

Třeba v roce 2006 si všichni mysleli, že sošku pro Nejlepší film dostane Zkrocená hora. Měla to dostat Zkrocená hora? Podle nás nikoliv. Podle nás bylo pro ostatní naprosto šokující vítězství nenápadného dramatu Crash zcela v pořádku. Zkrocená hora je hrozně přeceňovaná.

Podobně veřejnost zaskočilo třeba vítězství Gwyneth Paltrow v roce 1996 za hlavní roli ve slaďáku Zamilovaný Shakespeare. Ještě horší pak byla její děkovná řeč, která vešla ve známost díky žebříčkům typu X nejtrapnějších momentů v historii Oscarů. Ostatně, že stejný snímek získá Oscara i v hlavní kategorii a porazí tak ten rok taktéž soutěžící válečný velkofilm Zachraňte vojína Ryana, to taky nikdo nečekal.

Kostýmová slaďárna režiséra Johna Maddena měla celkem 13 nominací a proměnila jich sedm. Sedm! Kromě Spielbergova slavného válečného dramatu tak tehdy dost ostrouhala například i Královna Alžběta s Cate Blanchett v hlavní roli slavné panovnice či italská vánoční klasika Život je krásný. Jó, devadesátky, to byla prostě podivná doba.

Pokud vás zajímají další překvapiví držitelé slavné sošky zlatého plešouna, podívejte se do galerie:

Všechny naše články k Oscarům 2019 si můžete přečíst tady.

Podobné články

Doporučujeme

Další články