Když Václav Vorlíček předbíhal dobu i Hollywood: Česká Saxana předpověděla Harryho Pottera – G.cz
Vyhledávání

Když Václav Vorlíček předbíhal dobu i Hollywood: Česká Saxana předpověděla Harryho Pottera

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Legendární český režisér Václav Vorlíček by dnes oslavil 89. narozeniny. Bohužel jsme o tohoto trikového génia letos v únoru přišli, ale to nám nebrání vzpomenout si jeho zásadní kousky od Kdo chce zabít Jessie? až po Což takhle dát si špenát?. Mnoha svými nápady dokonce předběhl dobu a i některé své hollywoodské kolegy... Třeba s Dívkou na koštěti Saxanou, která se stala prvním filmem o škole čar a kouzel, v době, kdy byl Harry Potter ještě na hruškách. Jaké paralely je možné ve filmech najít?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 3.6.2019, 12:50

Saxana vs. Harry Potter

Dívka na koštěti je jasným předchůdcem o čtvrtstoletí mladší britské ságy o Harrym Potterovi a jeho škole čar a kouzel. Podobností je nespočet - mladá kouzelnice Saxana chodí do podobného čarodějného ústavu, kde se učí zacházet s kouzly a lektvary stejně jako její anglický kolega. V obou příbězích jsou tyto dva světy – tedy náš svět a svět kouzel – od sebe odděleny a obě strany se snaží, aby se lidé o kouzelnících nedozvěděli.

A co taková zápletka se zamilováním kouzelnice do běžného smrtelníka, slangem Rowlingové, do mudly? Zatímco Saxana se přidá k Honzovi v říši lidí, taková Meropa Raddle se svého mudlovského milého snažila vtáhnout do kouzelnického světa a výsledkem bylo zrození Pána zla, lorda Voldemorta. Dokážete si představit, jak by vypadal takový československý Voldemort? Možná dobře, že nakonec Honza Saxanu nenechal odejít.

Český Johnny English

Ještě předtím, než existovali Austin Powers, Johnny English nebo agent WC40 Leslieho Nielsena, zaskakoval za Jamese Bonda na komediálním poli geniální Jan Kačer jakožto špion Cyril Juan Borguette a.k.a. agent W4C – právě zmíněnou komedii Spy Hard s Lesliem Nielsenem přejmenoval český distributor na Agenta WC40 jako poctu české klasice Vácalva Vorlíčka Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. Populární česká parodie na příběhy agenta s povolením zabíjet vznikla v době uvolněného Pražského jara, čímž se stala jednou z úplně prvních špionážních komedií na světě a zcela určitě první na východní straně železné opony.

Zajímavostí je, že úvodní scéna s přestřelkou na louce se měla původně odehrávat na lyžích, ale pro nedostatek sněhu byla změněna na dnes již slavnou luční konfrontaci. Pokud by se ale použil původní nápad, byl by agent W4C ještě přelomovější, jelikož první bondovská přestřelka na lyžích vznikla až o dva roky později, a to ve snímku V tajné službě jejího veličenstva. A aby toho nebylo málo, vybuchující budík, který se objevil v české parodii, dostal po 22 letech jako součást svého vybavení i představitel Bonda Timothy Dalton v podceňovaném Povolení zabíjet.

Takže až uslyšíte, že Hollywood připravuje komedii o ozářeném špenátu, který způsobuje omlazení, nedivte se, prosím.

A tady se podívejte na exkluzivní fotografie z poslední série Hry o trůny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články