fb pixel Když Sovětský svaz zradil a napadl Polsko: Sovětské jednotky údajně jely na území Polska bránit ohrožené Ukrajince a Bělorusy – G.cz
Vyhledávání

Když Sovětský svaz zradil a napadl Polsko: Sovětské jednotky údajně jely na území Polska bránit ohrožené Ukrajince a Bělorusy

Zdroj: TASS - TASS press agency , October 1939, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1178086

Je tomu dnes již přes šest měsíců ode dne, kdy Rusko vojensky napadlo Ukrajinu. Od 24. února 2022 tak na území Ukrajiny probíhají boje mezi ukrajinskými a ruskými vojsky. 17. září si však připomínáme ještě jednu podobně mrazivou událost, ke které došlo v roce 1939. Toho dne sovětský ministr zahraničí Vjačeslav Molotov prohlásil, že polská vláda přestala existovat. Krátce nato SSSR napadl bez formálního vyhlášení války Polsko, jen 16 dní poté, co byla země ze západu napadena nacistickým Německem.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 17.9.2022, 14:11

Napadení Polska

V tu dobu již Hitlerova vojska páchala na území Polska zmatek a zvěrstva, neboť nacistické Německo svého východního souseda napadlo již šestnáct dní před tím, než se do konfliktu vložil sovětský gigant.

Polská armáda neměla proti moderně vycvičené a vyzbrojené německé armádě šanci. Začala ustupovat a přeskupovat se na východ směrem ke Lvovu a východní Haliči, ve snaze uniknout nelítostným německým pozemním silám a zásahům Luftwaffe.

Polské jednotky však doslova skočily z deště pod okap, neboť v tu dobu sovětská vojska začala okupovat východní Polsko. Pakt o neútočení s názvem Ribbentrop-Molotov, podepsaný v srpnu, eliminoval jakoukoli naději, kterou mohlo mít Polsko směrem k domnělým ruským spojencům ve válce proti Německu.

Ribbentrop-Molotov

Poláci netušili, že tajná klauzule tohoto paktu, jejíž podrobnosti byly zveřejněny až v roce 1990, dávala Sovětskému svazu právo vymezit si část východního regionu Polska. Absurdní je pak zejména důvod, který k tomuto činu Sověty „opravňoval“. Tím důvodem totiž bylo, že Rusko muselo přijít na pomoc svým „pokrevním bratrům“ Ukrajincům a Bělorusům, kteří byli uvězněni na území, jež mělo být ilegálně anektováno Polskem.

Až nápadně podobná situace té dnešní, pouze na jiném území. Když Rusové napadají okolní státy, vždy vlastně jedou jen bránit ohrožené menšiny. Na počátku druhé světové války chtěli ochránit Ukrajince před Poláky, dnes ruské menšiny na území Ukrajiny před samotnými Ukrajinci.

Sevření Polska

V tu chvíli bylo Polsko sevřeno ze západu i z východu – uvězněno mezi největšími mocnostmi té doby. Polské armádě, jež byla přemožena mechanizovanou moderní německou armádou, nezbylo nic, s čím by mohla konkurovat přicházejícím Sovětům.

Když sovětské jednotky pronikly do Polska, nečekaně se setkaly s německými jednotkami, které se probojovaly za necelé tři týdny tak daleko na východ. Němci ustoupili a předali Sovětům své polské válečné zajatce. Tisíce polských vojáků byly odvedeny do zajetí. Sovětský svaz v důsledku invaze nakonec skončil s asi třemi pětinami polského území a 13 miliony obyvateli pod svými křídly.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články