fb pixel Když se Norsko vzdalo Německu: Kolaborant Vidkun Quisling pomohl nacistům dobýt svou vlastní zemi – G.cz
Vyhledávání

Když se Norsko vzdalo Německu: Kolaborant Vidkun Quisling pomohl nacistům dobýt svou vlastní zemi

Zdroj: Vidkun Quisling foran universitetets aula., No restrictions, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31926575

Dne 10. června roku 1940 byli po dvou měsících zoufalého odporu poslední přeživší norští a britští obránci Norska německými silami definitivně přemoženi. Země tak byla donucena před nacistickými silami kapitulovat, a to za značného přispění kolaboranta Vidkuna Quislinga.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 10.6.2023, 09:54

Invaze do Norska

O dva měsíce dříve, 9. dubna, zahájilo nacistické Německo invazi do Norska a obsadilo několik strategických bodů podél norského pobřeží. Během přípravné fáze invaze působily norské fašistické jednotky pod vedením Vidkuna Quislinga jako takzvaná „pátá kolona“ německých útočníků, která se zmocnila norských „nervových center“, šířila falešné zvěsti a obsadila vojenské základny i další klíčová místa.

Vidkun Quisling působil v letech 1931 až 1933 jako norský ministr obrany a v roce 1934 opustil vládnoucí stranu a založil Nasjonal Samling neboli Stranu národní jednoty, napodobující nacistickou stranu Adolfa Hitlera.

Dva měsíce obrany

Přestože Norsko na začátku druhé světové války vyhlásilo neutralitu, nacistické Německo považovalo okupaci Norska za strategickou a ekonomickou nutnost, například kvůli přístavu Narvik.

Na jaře roku 1940 pak Vidkun Quisling odcestoval do Berlína, aby se setkal s nacistickým velením a naplánoval německé dobytí své vlastní země. Dne 9. dubna spojené německé síly bez varování zaútočily a do 10. června Adolf Hitler Norsko dobyl a vyhnal ze země všechny spojenecké síly.

Loutková vláda Vidkuna Quislinga

Ačkoliv stál Quisling v čele jediné nacisty povolené politické strany, odpor proti němu byl v Norsku tak velký, že teprve v únoru 1942 mohl v Oslu formálně ustavit svou loutkovou vládu. Pod vedením svého nacistického zmocněnce Josefa Terbovena zavedl Quisling represivní režim, který byl nemilosrdný vůči těm, kdo se mu vzepřeli.

Norské hnutí odporu se však brzy stalo nejúčinnějším v celé nacisty okupované Evropě a Quislingova autorita rychle ochabla. Po kapitulaci Německa v květnu 1945 byl Quisling zatčen, odsouzen za velezradu a zastřelen. Z jeho jména pochází slovo quisling, které v několika jazycích znamená „zrádce“ či „kolaborant“.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články