fb pixel Když Napoleonova Grande Armée vpadla do Ruska: Největší evropskou vojenskou sílu přemohla ruská zima – G.cz
Vyhledávání

Když Napoleonova Grande Armée vpadla do Ruska: Největší evropskou vojenskou sílu přemohla ruská zima

Zdroj: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77270221

Poté, co car Alexandr I. odmítl Napoleonův kontinentální systém, nařídil francouzský císař své Grande Armée, největší evropské vojenské síle, jaká kdy byla do té doby shromážděna, vpadnout do Ruska. Obrovská armáda čítající přibližně 500 000 vojáků a příslušníků štábu zahrnovala vojáky ze všech evropských zemí pod nadvládou francouzského císařství.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 24.6.2023, 11:28

Počátek invaze

V prvních měsících invaze byl Napoleon nucen bojovat s houževnatou ruskou armádou, která neustále ustupovala a uplatňovala taktiku spálené země. Rusové pod vedením generála Michaila Kutuzova odmítali jít do plnohodnotné konfrontace s Napoleonovou přesilou a při ústupu hlouběji a hlouběji do Ruska za sebou jednoduše vše pálili, čímž ztěžovali Napoleonově armádě další postup.

Dne 7. září se odehrála nerozhodná bitva u Borodina, v níž obě strany utrpěly strašlivé ztráty. Jednalo se o nejkrvavější jednodenní bitvu napoleonských válek. Dne 14. září dorazil Napoleon do Moskvy s úmyslem najít zásoby, ale místo toho našel téměř veškeré obyvatelstvo evakuované – ruská armáda znovu ustupovala.

Moskva

Brzy ráno následujícího dne vypukly ve městě požáry, které založili ruští vlastenci, a zimní ubikace Grande Armée tak byly definitivně zničeny. Po měsíci čekání na kapitulaci, která nikdy nepřišla, byl Napoleon tváří v tvář nastupující ruské zimě nucen nařídit své hladovějící armádě opustit Moskvu.

Během katastrofálního ústupu byla Napoleonova armáda neustále obtěžována náhle agresivní a nemilosrdnou ruskou armádou. Decimovaná armáda, pronásledovaná hladem a smrtícími kopími kozáků, dosáhla koncem listopadu řeky Bereziny, ale zjistila, že jí Rusové zablokovali cestu.

Ztráty

Dne 27. listopadu si Napoleon vynutil cestu přes řeku u Studénky, a když o dva dny později přešla řeku větší část jeho armády, byl nucen za sebou spálit provizorní mosty a na druhém břehu nechat uvíznout asi 10 000 „opozdilců“.

Odtud se ústup změnil v útěk. 8. prosince Napoleon opustil zbytky své armády a vrátil se do Paříže. O šest dní později se zbytku Grande Armée konečně podařilo uniknout z Ruska. Během katastrofální vojenské invaze utrpěla dříve největší evropská armáda ztráty více než 400 000 mužů.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články