Zkáza Mostu kvůli hnědému uhlí
Kvůli těžbě hnědého uhlí rozhodla před 55 lety československá vláda o tom, že starý Most bude srovnán se zemí a vznikne na jiném místě nový. Z povrchu zemského tak zmizelo město, o němž se první zmínky objevují už v 11. století a jehož význam se podle historiků dal srovnat s Kutnou horou. V první polovině 20. století byl prý dokonce považován za jedno z nejkrásnějších českých měst. Člověka až skoro napadne, jestli to tehdy v šedesátých letech nešlo udělat jinak.
Historici se shodují, že v té době jiná možnost než demolice nepřipadala v úvahu, neboť starý Most byl ve velmi špatném stavu. Může za to celkový přístup k památkové ochraně v tehdejším Československu, stát se o ně začal starat až v 70. letech.
Zajímavé také je, jak na bourání starého města reagovali tamní obyvatelé. Jestli byste čekali, že proti demolici protestovali, tak jste vedle! Naopak se těšili, že se přestěhují do paneláků, kde bude teplá voda a nebudou se muset starat o vytápění. Byla to zkrátka doba modernismu - paneláková sídliště byla vnímána jako to nové a kvalitní. Návrat ke starému a obdiv k památkám přišel na řadu až v další dekádě.
Zachování kostela
Ze starého města se do dnešní doby zachoval pouze pozdněgotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který vznikl na místě bývalého gotického kostela zničeného požárem roku 1515. Právě s touto budovou souvisí unikátní stěhování o 841 metrů, ke kterému došlo v roce 1975. O přelomovosti tohoto přesunu vypovídá i to, že podobné posouvání stavby bylo zopakováno až v roce 2004 v Číně.
Proč byl zachráněn zrovna kostel, když komunisté byli známí svou nenávistí k církvi? Jednalo se totiž o stavbu natolik významnou, že jim to bylo prostě příliš blbé. Navíc na místech městských plánovačů a architektů v této době ještě seděli poměrně kvalitní lidé. Ti pak byli v důsledku normalizace nahrazeni architekty s kádrovým profilem, takže kdyby došlo k demolici o pár let později, mohlo to dopadnout ještě hůř.
A jak to vypadá ve městě dnes? Pokud jste ještě tuto severočeskou perlu nenavštívili, stačí se podívat na seriál ČT Most!, který vám o nové architektonické podobě města řekne dost. Mostu je vyčítána přílišná nesourodost kvůli tomu, že se na něm nepodílel jen jeden architekt a navíc poněkud vázla koordinace.
Prohlédněte si snímky starého Mostu, který je nenávratně pryč:
A tady si přečtěte zajímavosti o Ostře sledovaných vlacích.