fb pixel Když Meryl Streep tančí. Hvězdně obsazený a angažovaný The Prom zkusí vzkřísit filmové muzikály – G.cz
Vyhledávání

Když Meryl Streep tančí. Hvězdně obsazený a angažovaný The Prom zkusí vzkřísit filmové muzikály

Zdroj: Netflix

Filmové muzikály jsou specifickým žánrem, který rozděluje publikum. Jedna část to miluje, druhá nenávidí a intenzivně se tomu vyhýbá. I skeptici ale musí uznat, že jsme už několikrát byli svědky toho, že to může fungovat. Pomáda, Chicago, Rocketman, La La Land. Muzikály se stále nevzdávají a dalším důkazem toho je hvězdně obsazený The Prom režiséra AHS Ryana Murphyho. Snímek, který 11. prosince ve své nabídce uvede Netflix, nabízí kromě zvučných jmen a silné výpravy také angažovaný společenský přesah.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 7.12.2020, 06:49

Maturiťák pro všechny

Sedmnáctiletá středoškolačka Emma Nolan (Jo Ellen Pellman) ze zapadákova v Indianě má problém. Na blížící se maturitní ples chce vzít svou přítelkyni Alyssu (Ariana DeBose). Bohužel, Alyssina matka (Kerry Washington) tenhle nápad neschvaluje a vlastně se jí ani moc nezdá, že je její dítko na ženské. K smůle zamilovaného páru je Alyssina matka zároveň předsedkyní Sdružení rodičů a přátel školy, takže vstup na ples může oběma velmi snadno zatrhnout - a taky to udělá. Alyssa o tomto středověkém uvažování, jako každý správný současný puberťák, informuje internet.

A tak se její příběh dostane až k Dee Dee Allen (Meryl Streep) a Barrymu Glickmanovi (James Corden), dvěma zasloužilým broadwayským hvězdám, jejichž nejnovější muzikál je ale totální propadák - tak velký, že jim to může zcela zničit kariéry. Celebrity v angažovaném příběhu ucítí příležitost vrátit se na výsluní, a tak vezmou ještě své dva kolegy (Nicole Kidman a Andrew Rannells) a vyrazí do Indiany, kde mají v plánu napravit si reputaci tím, že pomůžou mladé lesbičce ke spravedlnosti. Co začne jako čistý kalkul se ale rychle mění v osobní záležitost, která se dotkne všech zúčastněných.

The Prom je původní divadelní muzikál podle knihy Boba Martina, na jevišti doprovozený hudbou uznávaného skladatele Matthewa Sklara. Jeho filmovou adaptaci si vzal na starost Ryan Murphy, který je nejznámější díky seriálům Glee a především American Horror Story, s nímž je jeho televizní tvorba spjata zatím nejvýrazněji. Murphy už se zavedl jako milovník barevných obrazů, velkolepé výpravy a vypiplaných kostýmů, ale také jako znalec klasické americké kinematografie - jeho nejnovější počin Ratched je v řadě scén silně inspirován postupy Alfreda Hitchcocka, například.

Murphy má silnou fanouškovskou základnu, rozhodně ale může lecos nabídnout i divákům mimo tento nadšenecký kruh. Že natočí celovečerní muzikál bylo při pohledu na jeho dosavadní produkci jen otázkou času a pravděpodobně i peněz. I proto už před časem Murphy přesunul své působení pod štědrá křídla Netflixu, pro nějž natočil i The Prom. Navíc se mu do filmu podařilo získat dvě opravdové hollywoodské superstar, Streep a Kidman. Ty pak doplňují tváře, které jsou aktuálně v kurzu na televizní scéně.

Režisér totiž proslul i tím, že se cíleně opakovaně vrací ke spolupráci se stejnými herci (je na tom částečně postaven i koncept celého AHS). Dnes už je to středně velká skupina "věrných a prověřených", zároveň se ale filmaři nedá upřít "čuch na talenty". Murphy se díky tomuto přístupu dost výrazně podílí na vytváření trendů a především nových hvězd v současných amerických seriálech. V The Prom tak uvidíme třeba Andrewa Rannellse či Keegana-Michaela Keye, kteří právě do Murphyho party objevů rozhodně patří.

Tvůrce se před časem zavázal, že se svou další tvorbou aktivně zasadí o to, aby utlačované menšiny - primárně ženy a členové LGBT komunity - dostaly před i za kamerou rovnocenný prostor. I v zájmu tohoto prohlášení si zřejmě jako svůj další počin vybral barevný, pompézní muzikál s otevřeně queer leitmotivem.

Problém muzikálů je ale obecně v tom, že, no - jsou to muzikály. Je to svébytný a specifický žánr, který nesedí každému, a který opravdu v lecčem lépe funguje na živé scéně. Na druhou stranu; když nic, dá se očekávat, že Murphy předvede alespoň svůj vizuální standard, který je sám o sobě vždy strhující. Zjistíme to na Netflixu od 11. prosince.

Podobné články

Doporučujeme

Další články