fb pixel "Kdyby měl tvůj život obličej, praštila bych ho": Scott Pilgrim se zbytku světa postavil přesně před deseti lety – G.cz
Vyhledávání

"Kdyby měl tvůj život obličej, praštila bych ho": Scott Pilgrim se zbytku světa postavil přesně před deseti lety

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Scott Pilgrim proti zbytku světa vstoupil do kin přesně před 10 lety a byl další vlaštovkou, která předznamenávala, že komiksových filmů si ještě užijeme spoustu. Do velkorozpočtových marvelovek měl ale daleko, a stejně tak se nepodobal seriózním Watchmanům. Byla to prostě nápaditá, hláškami prošpikovaná komedie o klukovi, který se snaží dospět v muže a u toho získat holku svých snů.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 12.8.2020, 15:48

"Musím ji počůrat"

Scottu Pilgrimovi je dvaadvacet, žije na úkor svého homosexuálního spolubydlícího Wallace, hraje v garážové kapele Sex Bob – omb s jedním talentem a holkou, která ho nesnáší a zrovna se dostal z drsného rozchodu a randí s roztomilou středoškolačkou. Jenže pak se mu do cesty - nebo spíš do snů - připlete záhadná Ramona. Holka na kolečkových bruslích a s modrými vlasy Scottovi učaruje na první pohled. A nepřístupná cizinka, zdá se, najde ve Scottovi také zalíbení. Má to ale háček. Ramona s sebou vleče děsivé prokletí. Ve zkratce – každý, kdo s ní chce chodit, musí nejdřív porazit sedm jejích bývalých partnerů. Bohužel nikoliv ve slovním fotbale, ale v boji na život a na smrt.

Jiný by couvl, ale Scott je skutečně zamilovaný až po uši, a tak během pár dní absolvuje bizarní a potenciálně smrtonosná setkání mimo jiné se skateboardovou legendou, rockovou hvězdou/veganem, dvěma identickými dýdžeji nebo s věčně naštvanou lesbou. Ano, s těmi všemi Ramona v minulosti chodila a právě oni chtějí zařídit, aby Scottova pohádka neměla šťastný konec. Kdo za tím stojí a jak lze kletbu zlomit? Dokáže Scott dospět a doslova bojovat za lásku?

Scott Pilgrim je původně šestidílná grafická novela od kanadského kreslíře a komika Bryana Lee O'Malleyho, která vycházela mezi lety 2004 a 2010. Její cílovkou byli spíše teenageři, anebo přesně takoví nedospělí dospělí jako je sám hlavní hrdina. Pro jednoduchou, leč nápaditou kresbu inspirovanou japonskou mangou, ale i zábavný příběh narvaný hláškami se série stala velmi populární, a tak není divu, že došlo na filmovou adaptaci. Některé ze zmiňovaných hlodů si můžete připomenout v následující galerii:

Ta měla premiéru přesně před deseti lety a se svou předlohou si co do té nápaditosti určitě nezadá. Už jsme viděli, že komiks se dá na plátno převést doslova políčko po políčku - konkrétně v Sin City - zkušený režisér Edgar Wright (mimochodem jeden z komediálního trojlístku stojícího za Cornetto Trilogy) - se rozhodl to ještě posunout a vytvořil vlastně takový filmový komiks. Jeho snímek využívá typické grafické prvky komiksu - psané citoslovce, nadpřirozené schopnosti, rozdělení obrazu - zároveň ale v duchu story, jejíž charaktery zbožňují popkulturní odkazy, přihazuje i motivy, díky kterým film místy připomíná jednoduchou devadesátkovou PC hru. Scottovi se tak občas vedle hlavy objeví ukazatel plnosti močového měchýře, případně za odměnu dostane +10 na Odvaze nebo Morální síle.

Je to prostě příjemná, originální oddechovka, která překvapila a potěšila i co do hereckého obsazení. Hlavní roli ztvárnil Michael Cera, který se prostě zrodil pro to, aby zahrál Scotta Pilgrima, ale získané slávy už úplně nevyužil. Na druhou stranu, s tím jeho obličejem je těžké vypadnout ze škatulky manťáka s pedoknírem... Ve vedlejších rolích a jedněch z jejich úplně prvních partů tu ale můžeme vidět dnešní super hvězdy Chrise Evanse (Captain America) nebo Brie Larson (Captain Marvel). A objevily se tu také komičky Anna Kendrick a Aubrey Plaza... Zkrátka, kvalitní parta dělá kvalitní humor. Alespoň v tomhle případě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články