Temno přichází
Rok 536 měl být pro lidstvo ničivější než světové války, epidemie španělské chřipky či dýmějového moru. A kam se na něj hrabou přírodní katastrofy, ke kterým dochází v poslední době kvůli globálnímu oteplování či čistě z rozmarů přírody!
A jak na to vědci přišli? Ze vzorků ledovce ze švýcarských Alp, které odborníci pod vedením historika Michaela McCormicka z Harvardovy univerzity pečlivě analyzovali. Vzorek nebyl žádný drobek, jednalo se o 72 metrů dlouhý sloupec ledu, který by v sobě měl ukrývat dva tisíce let dějin.
Ze vzorku toho dokázali vědci vyčíst hodně. Při takovém rozboru vyříznou pomocí laseru kousek o tloušťce lidského vlasu a provedou analýzu jeho složení. Tímto způsobem se podařilo odhalit, že v první polovině zmiňovaného roku 536 došlo k velmi silné erupci sopky na Islandu. Ta sama o sobě až tak destruktivní nebyla, daleko horší bylo, co následovalo.
Při masivní erupci se dostalo do ovzduší obrovské množství kouře. Zplodiny v podstatě zahalily celou severní polokouli a nejednalo se o krátkodobou záležitost. „Mrak“ se držel v atmosféře po dlouhé měsíce.
Sluneční paprsky neměly šanci přes silnou vrstvu kouře proniknout a na území Evropy a částečně i Asii tak nastala dlouhá noc. Zkáza byla doprovázena výrazným poklesem teplot, ty se během léta pohybovaly kolem 2 stupňů Celsia. Dokonce mělo i sněžit.
Protože došlo ke zničení úrody, propukl hladomor. Kdo v tomto roce žil, byl u toho, když začalo pro lidstvo temné období. Podle vědců právě tehdy začal temný středověk. Tuto katastrofu považují za příčinu, proč temno nastalo.
Teď by bylo ještě fajn, kdyby vědci přišli na to, kdy bylo lidstvu nejlépe.
A zde si můžete o jiném špatném roce, jak komunisté v roce 1951 lidem zničili Vánoce.