fb pixel Heyrovského polarograf nebo Wichterleho kontaktní čočky: České vynálezy, které ovlivnily celý svět – G.cz
Vyhledávání

Heyrovského polarograf nebo Wichterleho kontaktní čočky: České vynálezy, které ovlivnily celý svět

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 60 let získal český vynálezce Jaroslav Heyrovský Nobelovu cenu za polarografické metody a jejich využití v analytické chemii a stal se tak prvním českým nositelem tohoto prestižního ocenění. V naší zemi však figurovalo mnohem více objevitelů a vynálezců, kteří stojí za zmínku.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 25.10.2019, 15:22

Pojem zlaté české ručičky je všeobecně známý především díky těmto českým vynálezcům a objevitelům, kteří dokázali naši zemi proslavit, a zároveň se stát součástí technického pokroku. Těchto 5 českých vynálezců patří mezi ty nejlepší, a proto bychom na ně měli být právem hrdí.

1. Jaroslav Heyrovský – polarograf

Metody polarografie se v současné době využívá v biologii či farmacii, její pomocí lze zjistit různé nemoci, ale také určit jednotlivé prvky, případně jejich směsi. Je založena na elektrolýze roztoku dané látky a jako první s ní přišel v roce 1922 Jaroslav Heyrovský, když se mu podařilo změřit proud v kapkách rtuti. Sestavil také první polarograf, což je přístroj, který zachycuje polarografické vlnění látek obsažených v roztoku. Výsledky jeho výzkumu se staly základem jedné z nejdůležitějších metod současné chemické analýzy. V roce 1959 obdržel Heyrovský Nobelovu cenu za chemii. Žádný jiný český vědec toto vyznamenání nikdy nezískal.

2. Otto Wichterle – kontaktní čočky

Dalším naším vědcem, který se dočkal světové proslulosti, je Otto Wichterle, který se vyznamenal zejména na poli makromolekulární organické chemie. Uznání si získal díky vynálezu měkkých kontaktních čoček, nad kterými začal dumat v 50. letech minulého století. První přístroj na jejich výrobu se mu podařilo sestavit z populární stavebnice Merkur a dynama z jízdního kola. Vskutku si dokázal poradit a kontaktní čočky, které slouží ke korekci očních vad, byly na světě.

3. František Křižík – oblouková lampa

Český Edison, takové přezdívky se František Křižík dočkal. Stejně jako on totiž dal světu spoustu vynálezů spojených s elektřinou. Křižík například zkonstruoval dálkově ovládané elektrické návěstidlo a také zařízení, které mělo zabraňovat srážkám vlaků. Zásadní byl rok 1878, kdy navštívil světovou výstavu v Paříže. Tam jeho pozornost upoutala oblouková lampa, jejíž zdokonalení si vzal na starost. A jeho nová obloukovka byla ve všech ohledech lepší a získala si velkou popularitu po celém světě. A to není všechno. Český Edison zdokonalil také elektrické tramvaje a výrazně přispěl k rozšíření tohoto druhu hromadné dopravy v Praze.

4. Stanislav Brebera – Semtex

Objev Stanislava Brebery byl vskutku ohlušující. Přeloučský rodák dal světu plastickou trhavinu Semtex, která našla uplatnění jak civilní, tak vojenské. Název Semtex je kombinací slov SEMTín a EXplosive. Právě v Semtíně měl sídlo Výzkumný ústav průmyslové chemie, pro který Brebera pracoval.

5. Armin Delong – elektronový mikroskop

Armin Delong je bezesporu legenda české elektronové mikroskopie. Jedná se světově uznávaného fyzika, který obor elektronové mikroskopie v podstatě založil. Za svůj prototyp stolního elektronového mikroskopu získal v roce 1958 na světové výstavě EXPO konané v Bruselu významné ocenění. Elektronové mikroskopy mají daleko vyšší rozlišovací schopnosti než obyčejné světelné mikroskopy. Jejich prostřednictvím je možné zkoumat miniaturní objekty, například viry.

A zde si přečtěte o české stopě ve vesmíru.

Podobné články

Doporučujeme

Další články