fb pixel Kdo jsou nacisté na Ukrajině a co je QAnon? Aneb konspirační teorie, které hýbou světem – G.cz
Vyhledávání

Kdo jsou nacisté na Ukrajině a co je QAnon? Aneb konspirační teorie, které hýbou světem

útok na Kapitol
Zdroj: Wikimedia Commons/Tyler Merbler, CC BY 2.0,

Události posledních let nám jasně ukazují, kam až mohou lidi dovést dezinformace. Ty stály například za útokem na americký Kapitol v roce 2021 nebo za zfanatizováním důchodce Baldy, který se pokusil o teroristický útok.

Václav Adamus
Václav Adamus 16.3.2022, 00:58

Konspirační teorie nás provázejí již dlouho, v poslední době však jejich vliv na veřejné dění stoupá. V tomto článku si projdeme ty nejznámější. Za nejstarší konspirační teorii můžeme považovat Protokoly sionských mudrců. Jedná se o text plánu na ovládnutí světa Židy, který se náhodou dostal na veřejnost. Text ve skutečnosti vznikl v carském Rusku v roce 1903. Teorie o židovském spiknutí se dochovala dodnes a stala se součástí nových konspirací. Zmiňme například prolnutí s teorií o iluminátech – lidstvo má ovládat tento tajný spolek, který je tvořen hlavně židovskými bankéři a miliardáři jako Rothschild.

Teorie QAnon

Tato teorie vznikla v Americe, ale postupně přerůstá na další kontinenty, kde se vyskytuje v různých lokálních verzích. Vlastně se nejedná o jednu teorii, ale o spoustu šílených myšlenek s jedním leitmotivem – existuje spolek satanistických elit (herců, celebrit, milionářů...), kteří se podílejí na obchodu s dětmi a jejich zneužívání. Většinou se k tomu přidá boj proti globalistům (v jejich pojetí například Biden nebo Bill Gates). V čele spolku stojí temná trojice Hillary Clintonová, Barack Obama a George Soros. Poslední jmenovaný je účastníkem konference Bilderberg. Ta je prezentovaná jako jakási iluminátská sešlost, kde se bossové světa domlouvají, jak na nás, aby nás měli ještě více v hrsti. Kořeny této teorie sahají do roku 2016. Šířila se fáma, podle níž během vyšetřování politika Anthonyho Weinera policie narazila na mezinárodní síť obchodu s dětmi. Vše se dalo do pohybu v roce 2017 na u nás celkem neznámé platformě 4chan. Teorie dostala název právě podle člověka, který na 4chan rozjel ono vlákno. Jmenoval se Q Clearance Patriot. Zastánci této konspirace podnikli v lednu roku 2021 útok na Kapitol USA.

Teorie chazarského spiknutí

Vychází z myšlenky židovského spiknutí. Lidé zastávající tuto teorii věří, že dnešní obyvatelé Izraele nejsou skuteční Židé, ale potomci tajemného rodu Chazarů. V podstatě jde o teorii o židovském spiknutí jen se změněným jménem, nejspíš kvůli kontroverzi, kterou by vzbuzovalo užívání slova Žid – takto vás nikdo za antisemitismus nařknout nemůže. Teorie je známá již dlouho, ale sociálními sítěmi začala nejvíce rezonovat s anexí Krymu v roce 2014. Ruská propaganda vše vykreslila jako boj s temnou silou, kterou reprezentuje neexistující národ (oficiálně), jenž ovšem potají všechno ovládá. Tuto teorii šířila na svých webovkách také frýdecko-místecká KSČM, ta na své stránky umístila také článek schvalující invazi Ruska na Ukrajinu, rychle byl však stažen. V českém prostoru se této teorii dobře daří, nejspíš kvůli antisemitismu, jenž rozdmýchávaly totalitní režimy, které nám vládly.

Většina konspiračních teorií vzniká v mysli prostých lidí. Fenoménem dnešní doby je, že i v míru jsou tyto myšlenky zneužity propagandou. Dnes se spousta lidí ptá, kdo jsou oni nacisté, o kterých Putin mluví. Myslím, že je důležité vědět i ke komu mluví. V projevu, který pronesl v den napadení Ukrajiny řekl mimo jiné toto: „...Kdo by bránil ruskému lidu získat vedoucí místo ve světě, pocítí náš smrtící útok. Všechna krev padne na vaši hlavu. Občané Velikého Ruska, garantuji vám bezpečnost v naší vlasti.“ Kdo jsou oni občané Velkého Ruska, které zaniklo? U nás je to podle statistiků ¼ společnosti, která má jiné vnímání světa a hrozeb – největším nepřítelem je pro ni Amerika a naopak Rusko je symbolem dobra. Tito lidé jsou krmeni propagandou, v níž jsou směšovány falešné fotografie hajlujících Ukrajinců a divize Azov, která je skutečně na neonacisty napojena. Příslušníky divize tvoří pravicoví radikálové. Na základě tohoto vytvořili obraz Ukrajiny ovládané nacistickým režimem, jenž sponzoruje (nebo přímo řídí) Amerika.

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/QAnon

https://cs.wikipedia.org/wiki/Batalion_Azov

https://cs.wikipedia.org/wiki/Protokoly_sionsk%C3%BDch_mudrc%C5%AF

https://www.forum24.cz/o-ruskem-antisemitismu-aneb-jak-putin-osvobozuje-ukrajinu-ze-sparu-chazarie/

Podobné články

Doporučujeme

Další články