fb pixel Kdo byl Karel Novák? Příběh člověka bez identity. StB mu říkala Marťan a nikdy jej nezlomila – G.cz
Vyhledávání

Kdo byl Karel Novák? Příběh člověka bez identity. StB mu říkala Marťan a nikdy jej nezlomila

Novák
Zdroj: Pixabay

Karel Novák byl asi nejtajemnější muž komunistického Československa. Jeho pravá identita se nikdy nepodařila objevit. Byl o něm natočen film Případ mrtvého muže, taktéž jeho fotografie kolovaly tiskem. Pojďme si složit z archivních střípků příběh člověka bez identity.

Václav Adamus
Václav Adamus 19.4.2022, 21:52

Příběh Karla Nováka a jeho spis Marťan vznikají společně s jeho objevením u slovensko-polských hranic u vesnice Oravská Polhora v roce 1955. Když byl nalezen blízko hranic a zadržen pohraniční stráží, netušili, že půjde o člověka, jehož skutečnou identitu se nikdy nepovede vypátrat. Je hluchoněmý, všechno píše pouze na papír. Tvrdil, že si nepamatuje nic – kdo je, ani proč se nacházel u hranic. Přichází s několika různými verzemi, například tvrdil, že chodil na školu pro hluchoněmé v Grazu a řekl i jméno svého učitele. Když to StB prověřila, zjistila, že jim lže. Nevěřili mu ani to, že je hluchoněmý. Podrobili jej dokonce lékařské zkoušce, která potvrdila, že skutečně hluchoněmý je. Neměli na něj nic a nepovedlo se jim ani najít žádný důkaz, že by se jednalo o špiona.

Případ Marťan

Novák byl propuštěn a musel si najít zaměstnání (byla pracovní povinnost) – jméno Karel Novák mu bylo dáno StB. V prosinci 1955 je propuštěn a pracuje na stavbě na Kladně. Svou hluchoněmost možná předstírá (jak později uvidíme), tak věrně, že málem zemře, když se na něj začne řítit stěna. Jeho kolegové jej včas zachrání. Tato příhoda měla jeho hluchoněmost skutečně potvrdit. Novák tvrdil, že je potomek Habsburků. Je stále pod dohledem StB. Jeho fotografie jsou otištěny ve všech spřátelených komunistických státech.

Měla jej poznat jistá žena z Polska, při osobním setkání však své původní tvrzení, že jde o jejího syna, stáhla. Později se stala příhoda, o které natočila StB dokument. V té vystupuje Karel Novák a jeho soused František Weiss. Ten byl komunistou a agentem StB. Jednou jej Novák potká, kterak má s rodinou namířeno do přírody na výlet. Prosí je, aby zůstali doma, že jim něco nutně potřebuje říct. Po cestě kupují na Novákovo přání kávu. Jeho soused říká, že dobře ví, co jim chce sdělit, a že si to napíše na papírek a potom ho ukáže. Doma jim Novák sdělí, že mluví i slyší (přesně to si napsal jeho soused na onen kus papírku). Jelikož je Weiss agentem StB, ihned běží informaci sdělit svému řídícímu důstojníkovi.

Karla Nováka začala znovu vyslýchat StB. Znovu přišel s několika variantami, proč najednou nabyl sluch. První byla, že jej srazila tramvaj. StB si dala záležet a zjistila, že v ten den žádná srážka nebyla. Poté si vymyslel srážku s taxíkem, když i tu vyvrátili, přišel se sofistikovanou historkou s pádem sila. Za zmínku stojí, že zmíněný dokument natočený StB byl odvysílán v televizi. Po odvysílání se ozval příslušník SNB z Českých Budějovic, který tvrdil, že Novák je západní agent, a řekl i jméno člověka, který jej měl převést. Ten se v den odvysílání dokumentu pokusil o sebevraždu. Později vše vysvětlil neshodami s manželkou.

N-44

Osud jej dále zavede na vojnu. Je s podivem, že jej soudruzi nechali sloužit, když byl podezříván, že je špion. Možná jej chtěli vyprovokovat k nějakému zpravodajskému činu. Jeho kamarádi na vojně si mysleli, že musí být určitě starší, než udává, také bylo patrné, že umí ovládat leckterou bojovou techniku. Zjistili, že dokonce umí 4 jazyky, jeho IQ bylo hodnoceno jako vysoce nadprůměrné. Na vojně jej sledovala vojenská rozvědka, která pokračovala tam, kde StB skončila. Vznikl na něj spis N-44. Poté si odseděl 12 let za špionáž a klamání veřejného činitele. Byl předčasně propuštěn v roce 1969. Zajímavostí je, že z peněz, které si vydělal, posílal větší část jedné rodině do Pcher (vesnice nedaleko Kladna). Sám Novák o svém původu mluvil jen zřídka, a to většinou jen když byl opilý. Jednou se vyjádřil, že se „vyhrabal z hromady mrtvol“.

Sedmdesátá léta trávil konečně na svobodě, ale StB mu byla stále v patách. Nikdy neměl klid. V roce 1981 náhle umírá na návštěvě svých příbuzných. Jeho byt je ihned prohledán. Státní bezpečnosti se nepodařilo zjistit, kdo Novák ve skutečnosti byl. Západní agent, Němec, který páchal za války válečné zločiny (v místech, kde měli příslušníci SS tetování, měl jizvu), nebo snad banderovec?

ZDROJE:

Badatelé živě: Největší záhada StB

https://nasregion.cz/nejzahadnejsi-muz-novodobe-historie-byl-to-spion-nebo-valecny-zlocinec-68377/

Případ „N-44“, Radek Kučera (2009, biografie)

https://www.extrastory.cz/byl-novak-genius-nebo-tajny-agent-nezjistila-to-ani-stb

Podobné články

Doporučujeme

Další články