fb pixel Kdo by dokázal porazit Supermana? Možná Batman a určitě Václav Klaus – G.cz
Vyhledávání

Kdo by dokázal porazit Supermana? Možná Batman a určitě Václav Klaus

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Fanoušci komiksů se občas baví tím, že diskutují, kdo z jejich oblíbených hrdinů by vyhrál při zápase jeden na jednoho. Je víc intelekt, nebo speciální schopnosti? Je důležitější létání, nebo rychlost? My jdeme ještě dál a ptáme se – není škoda stavět proti sobě jenom komiksové postavy?

Jan Studnička
Jan Studnička 2.7.2020, 17:18

Superman vs. pravice

Ne, že by na tom nějak extra záleželo, ale jenom pro účely podobných diskuzí, často se vedou úplně špatně. Ty debaty jsou postaveny v tom stylu: Kdybychom strčili tyhle dva frajery do klece, kdo by vyhrál?“ Odpověď je Superman. To je celý jeho point, že je nejsilnější, nejrychlejší, nejlepší, nejmorálnější, chodí s hezkou novinářkou a střílí lasery z očí.

Proto jsou příběhy se Supermanem většinou o zodpovědnosti, o povinnosti, o tom, co nás dělá lidmi, o emocích, o rodině, osobní historii a vztazích… než o tom, jestli dokáže někoho umlátit. Páč dokáže. Vždycky.

Takže nemá smysl dávat ho s někým do klece. Komiksové postavy neexistují ve vakuu, vždyť polovina YouTube není nic jiného než hledání různých schovaných souvislostí a odkazů na jednotlivá univerza. Proto Batman vždycky porazí Supermana – protože nejsou v kleci. Netopíří muž je vždycky o čtyři kroky před ostatními, má osm set plánů pro každou situaci a na rozdíl od Supermana je to v hloubi duše vlastně záporák, takže Clark Bruce nikdy nerozmázne o stěnu, i když by mohl.

Tyhle debaty, kdo zvítězí v kontextu světa už dávají větší smysl, ale pořád jim uniká jedna zásadní věc. A to je narativ jednotlivých postav a příběhů. Příklad! Kdybyste dali do klece Supermana s Jamesem Bondem, z agenta 007 je během zlomku sekundy krvavá mlha. Jenomže ani Bond, ani Clark takhle nejsou napsaní, že ne. James Bond je tady od toho, aby vždycky elegantně zvítězil, naproti tomu Superman musí umět prohrávat, protože to dělá jeho příběhy zajímavými. Pointa je, že kdyby existoval komiks, kde se střetne Superman s Jamesem Bondem, během dvou minut Bond zabije emzáka v modrém overalu kryptonitovou propiskou, a pak ještě ojede Lois Lane.

A pak se můžete úplně vylomit ze škatulek postav a ptát se na doopravdy zajímavé otázky. Kdo by vyhrál v bitvě mezi elfí armádou z Pána prstenů a patnácti auty ŠKODA Octávie? Kdo je větší manifestace zla a chaosu? Joker, nebo pražský magistrát? A kdyby se do sebe opřel Superman s Václavem Klausem… jak dlouho by trvalo, než by Klaus přesvědčil nebohého Muže z oceli, že zachraňovat lidi bez poplatku je komunismus, který nám rozvrací trh?

Podobné články

Doporučujeme

Další články