fb pixel Kde soudruzi z NDR neudělali chybu: Trabant, foťáky Praktica a další skvělé věci, které se východním Němcům povedly – G.cz
Vyhledávání

Kde soudruzi z NDR neudělali chybu: Trabant, foťáky Praktica a další skvělé věci, které se východním Němcům povedly

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 74 lety vznikl stát, jehož existenci si žádný z jeho obyvatel nepřál. Německá demokratická republika, lidově NDR či Východní Německo, nikdy nedokázala dohnat svého západního souseda. Ale několik zajímavých věcí přeci jen světu darovala.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 5.10.2023, 01:09

1. Trabant

Nejslavnější symbol Východního Německa. Bakelitový vůz s dvoutaktním motorem je znám po celém světě a ve své době patřil ve východním bloku k nejžádanějším vozům. I když existovaly pokusy udržet jeho výrobu i po pádu Berlínské zdi, nemělo nejpopulárnější plastové auto na světě šanci. I tak ho ale ještě po 30 letech nezřídka potkáváme na našich silnicích.

2. Fotoaparáty Praktica

Kdo si chtěl na Východě opatřit fotoaparát, měl oproti Západu mnohem menší výběr. Východoněmecké Prakticy pak patřily k nejlepším fotoaparátům na trhu a dodnes se mezi amatérskými fotografy těší (hlavně díky své nízké pořizovací ceně) velké oblibě.

3. Multicar

Malá nákladní vozidla, která dodnes používají snad všechny technické služby v Čechách. Speciální užitkové vozy přežily i sjednocení Německa, a to z jednoho prostého důvodu – na Západě pro ně neexistovala konkurence.

4. Spreewaldské okurky

Kdo viděl film Good Bye, Lenin!, ten ví, jak populární byly ikonické nakládačky ze Spreewaldu. Tato lokální pochoutka je jednou z mála východoněmeckých poživatin, která přečkala pád komunistického režimu, a od roku 1999 jsou tyto okurky chráněné Evropskou unií.

5. Sportovci

Tohle je trochu kontroverzní téma, ale každý, kdo se alespoň trochu zajímá o sport, ví, že východoněmečtí sportovci patřili k nejlepším na světě. Samozřejmě zároveň ale taky dnes už všichni víme, že atleti z Východu se na špičku dostávali především díky masivnímu dopingu.

A tady si přečtěte o pendrekovém zákonu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články