fb pixel Každý si jednou užije svých 15 minut slávy, říkával extravagantní otec pop-artu Andy Warhol – G.cz
Vyhledávání

Každý si jednou užije svých 15 minut slávy, říkával extravagantní otec pop-artu Andy Warhol

Andy Warhol a polévka od Campbell Soup Company. Muzeum moderního umění Andyho Warhola ve slovenském městě Medzilaborce, které leží kousek od rodné obce jeho rodičů. Andy Warhol se věnoval také tvorbě portrétů slavných osobností. Například Marylin Monroe. Portrét Judy Garland + DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Režisér avantgardních filmů, grafik a malíř se narodil 6. srpna 1928 v Pensylvánii jako Andrew Warhola. Později si jméno změnil na Andy Warhol a pod tímto pseudonymem se proslavil. Je autorem citátu: „Každý si jednou užije svých 15 minut slávy.“ Tohle jste o jeho životě pravděpodobně nevěděli.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 6.8.2021, 12:16

1. Jeho původ sahá na Slovensko

Andyho rodiče byli Rusíni. Emigrovali do USA před první světovou válkou z vesničky Miková, která se nachází na území dnešního Slovenska. Andy se zajímal o grafiku už od mládí. Vystudoval grafický design na Carnegieho technickém institutu a v roce 1949 se odstěhoval do New Yorku, kde se začal reklamní grafikou živit.

2. Chtěl se stát umělcem

Dělal například návrhy reklam do luxusních a módních časopisů, díky kterým se postupně dostal do povědomí veřejnosti. Komerční tvorba však byla v té době považována v uměleckých kruzích za něco nepatřičného a prosadit se bylo těžké. Zcela zásadní pro něj byl rok 1956, kdy obdržel za svou reklamu obuvi významné ocenění. Navzdory uznání na poli reklamy ale Warhol toužil po tom, aby byl považován za umělce. Zlom nastal v době, když začal používat techniku „blotted line“, tzv. tečkovanou linii, při níž dochází k obtisknutí linií nakreslených tuší. Takto reprodukoval původní kresby.

3. Netvořil sám

Andy jako umělec nepracoval sám, ale zaměstnával lidi, kteří mu s tvorbou pomáhali. Zatímco sháněl lukrativní zakázky, měl lidi na to, kteří mu pomáhali například kreslit črty a kompozice. Ty on sám pak později finalizoval.

4. První výstava

Warholova první samostatná výstava se konala v roce 1965 ve Filadelfii. Ve stejném roce začal spolupracovat s rockovou kapelou The Velvet Underground, byl jejím prvním manažerem. Skupina byla úzce spjata s The Factory, s bytem, v němž se v 60. letech minulého století scházeli lidé kolem Warhola. V tomto dnes už neexistujícím studiu vznikly i některé jeho filmy.

5. Warhol filmař

Své filmy natočil na poli avantgardy. Kameru a magnetofon si Warhol pořídil v roce 1963 a v témže roce natočil svůj debutový film. Jedná se o šestihodinový snímek Sleep (Spánek). Andy v té době spal strašně málo a ve svém okolí měl spousty lidí, kteří nespali celé dny a noci. Napadlo ho, že se spánek stává překonanou záležitostí, a tak se rozhodl raději rychle natočit někoho, kdo spí.

6. Přežil atentát

V roce 1968 napadla výtvarníka a filmaře feministka Valerie Solanas, jež se objevila v jeho filmu „I, a Man“. Umělec její útok přežil, ale zranění, která mu herečka způsobila, měla na svědomí počátek zdravotních problémů. Přesto jí veřejně odpustil. Warhol zemřel před 21 lety na infarkt.

A zde si přečtěte o tom, že Alice Cooper nalezl ve skříni 40 let zapomenutý obraz Andyho Warhola za miliony dolarů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články