fb pixel Juliette Binoche učí dívky, Jak býti dobrou ženou. Pak pozná orgasmus a všechno se změní – G.cz
Vyhledávání

Juliette Binoche učí dívky, Jak býti dobrou ženou. Pak pozná orgasmus a všechno se změní

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Jak býti dobrou ženou? To v novém francouzském filmu učí dospívající dívky vždy skvělá Juliette Binoche. Ale protože je to učí v 60. letech minulého století, není to s tím tradičním "vdej se, roď děti a vař teplou večeři" v počinu režiséra Martina Provosta zase tak jednoznačné...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 13.7.2020, 11:26

Dobrá manželka

I když feminismus a vůbec ženské pokolení co do rovnoprávnosti stále nemá ani zdaleka vyhráno, dnešní slečny a paní se mohou těšit mnohým výhodám, které jejich pra a prababičky vůbec neznaly. Není to tak dávno, co byl celý svět přesvědčen, že jediným údělem ženy na světě je být hezká a cudná, pak se vdát, začít rodit děti, starat se o teplou večeři a nakonec bez keců umřít. Nejen přesvědčen, on to dokonce přímo vyžadoval a jakékoliv zpochybnění toho bylo považováno za rebelské, nemorální. Proto je dobré si tyto doby temna neustále připomínat, například skrze filmy. Novým kouskem, který poukazuje na nesmyslnost urputného lpění na zkostnatělých pravidlech patriarchátu, je francouzský snímek Jak býti dobrou ženou.

Příběh filmu se odehrává na sklonku 60. let minulého století na poklidném francouzském pohraničním maloměstě. Paulette (Juliette Binoche) a její manžel Robert (François Berléand) s pomocí výstřední Gilberte (Yolande Moreau) a přísné jeptišky Marie-Thérèse (Noémie Lvovsky) zde již řadu let provozují speciální soukromou školu pro dospívající dívky. Cílem výuky je vychovat z dívek dokonalé manželky připravené ve všech směrech oddaně sloužit svým drahým manželům. Po Robertově náhlém odchodu z tohoto světa však Paulette mimo jiné zjistí, že škola stojí na pokraji bankrotu, a tak musí poněkud nečekaně převzít zodpovědnost za její udržení. Paulette, která vždy byla přesně v duchu jejich školy svému muži vzornou ženou, se při jednání v bance nečekaně setkává s Andrém, svou první láskou. A díky tomuto setkání překvapivě zažije svůj první orgasmus.

Nové zážitky, zkušenosti a nečekaná dobrodružství začínají nahlodávat Paulettinu víru v tradiční rodinné uspořádání, k němuž dívky ve škole vede. Navíc začínají být poněkud jiné i jejich studentky. Přemýšlí o osobní svobodě, nezávislosti a dokonce mají i vlastní názory a cíle. V této situaci se celá škola připravuje na důležitou účast ve velké celostátní televizní soutěži zaměřené na dokonalé řízení chodu domácnosti, kvůli níž je čeká cesta do Paříže. Tam právě propukají velké studentské bouře, které navždy změní celou Francii.

Emancipace žen, jejich "probuzení" a boj za ukončení jejich v této společnosti tak tradičního útlaku je stále živé téma. Obtěžování nebo dokonce sexuální násilí, nižší platy, nerovné pracovní příležitosti, stereotypizace. Každá otázka typu "Neměla bys už mít dítě?" nebo "Kdyby jsi shodila 5 kilo, hnad by sis našla chlapa," to všechno je špatně ve chvíli, kdy je to považováno za normální a běžné. Historie nás naučila, že filmy mají moc možná ne přímo měnit, ale rozhodně hýbat společností. Mainstreamové snímky zaměřené na vývoj hnutí za práva žen to tedy asi nezvládnou, ale minimálně jako edukativní, informativní materiál jsou skvělé. I kdyby třeba nedávno uvedené Problémissky či právě tady Jak býti dobrou ženou přivedli jen jednu mladou dívku k tomu, aby se zajímala o feminismus a přestala sama o sobě uvažovat jako o objektu, který se musí neustále zavděčovat mužům, bude to úspěch.

Zatímco Problémissky jsou snímkem vycházejícím ze skutečných událostí a, jak si můžete přečíst v recenzi, jako film moc nefungují, protože si ukously příliš mnoho velkých soust, Jak býti dobrou ženou má podle prvních ohlasů dva zásadní plusy - šarm, který je vlastní tak nějak všemu francouzskému a vždy skvělou a legendární Binoche v titulní úloze. Právě na ikoně francouzské kinematografie snímek, který jde do českých kin 16. července, stojí a padá. Pro fanoušky Čokolády nebo kvalitních sýrů tedy povinnost, pro ostatní příjemný důvod, proč se na necelé dvě hodiny zajít zchladit do kina.

Podobné články

Doporučujeme

Další články