fb pixel Jsou kuřácké spolky bezpečnou variantou pro kouření v podniku? Běžte si radši zakouřit ven – G.cz
Vyhledávání

Jsou kuřácké spolky bezpečnou variantou pro kouření v podniku? Běžte si radši zakouřit ven

Zdroj: abelovedlife.com

Od dob, kdy se v hospodách a restauracích přestalo kouřit, utekl už skoro rok a půl a prozatím to vypadá, že se zákaz zmírňovat nebude, což pro kuřáky znamená, že budou i v těchto chladných dnech trpět venku na ulici. Světlo ve tmě nabízí spolky typu Libertas nebo Asociace milovníků tabáku, které z vašeho podniku vytvoří kuřácký prostor. Ochrání však kuřácký klub váš bar?

Martin Miko
Martin Miko 10.12.2018, 13:08

Stát se členem kuřáckého klubu může být riziko

Ani rok a půl po zákazu kouření kuřáků neubylo, jen se přesunuli z hospod a restaurací ven na ulici, což se samozřejmě nelíbí lidem, kteří v těch ulicích bydlí. Jakousi kličku v zákoně vytvořil spolek Libertas Smoke`n`Taste Club, který restauratérům slibuje zaručené řešení, které jim umožní povolit kouření jako dříve. Takových spolků v Česku existuje více, avšak všechny fungují na podobném principu. U vstupu do klubu/restaurace/baru se podepsáním kartičky stanete členy kuřáckého klubu, a pak si už vesele kouříte uvnitř. Kartičku si necháte u sebe pro případnou kontrolu.

Zodpovědnost za fungování podniku se prý přenáší na kuřácký spolek. Z podniku se tak stane soukromý prostor a z barmanů je rázem obsluha cateringu pro uzavřenou společnost, ve které se předpokládá, že každý je kuřák. Problém může nastat u zaměstnanců, kteří v rámci protikuřáckého zákona a zákona o ochraně jejich zdraví budou muset připravovat „catering“ v jiných prostorách, kde se nekouří. Kartičku u vchodu si však musí nechat vytvořit i nekuřáci. Ačkoliv se vše tváří jako jednoduché řešení jak obejít zákon, jedná se spíš o kličkování mezi zákony. Kontrolní orgány mohou vnímat tyto praktiky jako obcházení.

Podniků, které se mění v kuřácké klubovny, však v Česku stále přibývá a naleznete je po celé republice. Server Podnikatel.cz však upozornil na temná úskalí týkající se nejen problémů se zaměstnanci, ale i s EET, uzavřenou společností nebo se stavebně odděleným prostorem pro kouření. Z těchto informací plyne, že byste se měli raději dvakrát rozmyslet, než vstoupíte do kuřáckého klubu.

Vzhledem k tomu, že od zákazu kouření uběhlo už téměř 18 měsíců, návštěvníci hospod si v největší pravděpodobností zvykli a vytvořili si návyk na to, že si zapálí jedině venku. Věřte, že to ocení nejen vaše voňavé oblečení, ale i čisté plíce kamaráda nekuřáka. Jste členy nějakého kuřáckého klubu? Jaké s ním máte zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A zde novinář Kmenta míří do Hollywoodu, jelikož američtí producenti od něj koupili námět jeho knihy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články