fb pixel Jsme TLUSTÁ zvířata: v Praze se otvírá pozoruhodná výstava o lidech pro lidi – G.cz
Vyhledávání

Jsme TLUSTÁ zvířata: v Praze se otvírá pozoruhodná výstava o lidech pro lidi

Koza domácí (Capra aegagrus hircus) je menší sudokopytník chovaný pro mléko a maso téměř po celém světě. „My jsme si pro naše focení vybrali českou bílou kozu jménem Ofélie, která váží 50 kg. Obézní koza má na finální fotografii zhruba 120 kg.“
Zdroj: © Dereck Hard

Přežírá se zvěř ve volné přírodě? Ne. Jak by vypadala, kdyby k potravě přistupovala jako dnešní lidská populace? Odpověď se nedozvíte, nýbrž ji spatříte na vlastní oči. Dereck Hard, We are FAT animals @ Náplavka, Rašínovo nábřeží, 14. listopadu v 15:00 hodin.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 10.11.2015, 16:50

Biologové by na první otázku odpověděli asi rozvláčněji a někteří by snesli tucty důkazů, že se zvířata v přírodě nejen přejídají, ale také opíjejí a chovají se jinak bezuzdně, pokud mají příležitost. Jenže ona ji nemají moc často – a když už ano, většinou pak moc dlouho ve volné přírodě nepřežijí.

Říká se, že standard týkající se kritérií krásné postavy určují aktuální trendy a masová média. Přitom příroda nám sama dokazuje, že zvířata ve volné přírodě se nepřežírají a obezita mezi nimi je naprostá anomálie,“ odkrývá podstatu série autor Dereck Hard.

Český urban a pop-art fotograf Dereck Hard ale ve svém nejnovějším projektu nerozebírá otázku životního stylu zvířat ve volné přírodě. Bere si je pouze jako názorný příklad trefující se do nás, do lidí. Nežijeme už dávno ve volné přírodě a jíme příliš vydatně. A jestli už jsme si zvykli na trvale boubelatý vzhled sebe sama i ostatních blahobytných jedinců včetně těch ‚celebritních‘, pak nám právě Dereckova „obézní zvířena“ vytvořená ve stylu pop-artové fotografie může tenhle problém ukázat v jiném světle. Problém stejně často diskutovaný jako opomíjený: přejídání, konzumace nezdravých potravin a obecně nezdravý životní styl, následkem kterého vyrůstají stále nové a početnější generace tlouštíků.

Ano, zní to nepříjemně a školometsky, jenomže pravda už bývá taková. A vlastně se dnes netýká jenom nás, lidí, nýbrž i našich domácích mazlíčků. Také v jejich řadách přibývá obézních jedinců a v drtivé většině jen naším vlastním přičiněním. „To je bezesporu shit a neuznávam to! Lidi by si měli uvědomit, že to pro ně není zdravé. Je to pro mě jasná známka, že by je neměli chovat a že nezvládají výchovu,“ říká Dereck Hard k tématu, které s jeho výstavou úzce souvisí.

O čem to tedy je?

Aby řečeno slovy klasika „nastavil zrcadlo dnešní společnosti“, nechal Dereck pózovat v přírodních kulisách šest běžně známých, divoce i domestikovaně žijících zvířat, a na fotkách je pak posprodukčně ‚ztělnatěl‘ – udělal z nich obézní jedince.

Nejlépe se Dereckovi fotilo s velbloudem Merlinem. „To byl velký profík a pohodář,“ vzkazuje Dereck čtenářům webu g.cz. „O dost složitější to bylo se všemi ostatními. Nejhorší byla poněkud nervóznější puma, navíc bylo na ni i na celý team šílené horko.

Ještě jednou kdy, kde a za kolik?

K odtajnění celé série dojde v sobotu 14. listopadu ve tři hodiny odpoledne při vernisáži na pražské Náplavce. Její součástí bude i vystoupení DJ NobodyListen a vegetariánské občerstvení. Vše bude zdarma. Outdoorová výstava „we are FAT animals“ potrvá do 28. listopadu. Další informace najdete na facebookové stránce výstavy a po zahájení výstavy také na stránkách www.fatanimals.cz.

Na jaká další zvířata se můžete na výstavě těšit?

Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica) je společně s tygrem indickým největší kočkovitou šelmou. Na snímku je vyfocena samice tygra jménem Tajga, její váha je 200 kg. Po ztluštění má hmotnost okolo 500 kg.
Velbloud dvouhrbý (Camelus bactrianus ferus) je sudokopytník, který je silně ohrožen vyhubením. Ve volné přírodě bychom jej mohli vidět ve střední a západní Asii. Na fotografii je dospělý samec Merlin vážící 650 kg. Velbloud na výsledné fotce váží cca 1300 kg.
Kůň domácí (Equus caballus) je domestikovaný lichokopytník, vyskytující se po celém světě. Je chován pro sport, zemědělství a rekreaci, dříve především k přepravě. Na fotografii je Welsh pony typu C, kobyla Arkáda vážící 300 kg. Po úpravách má cca 700 kg.
Puma americká (Puma concolor) je kočkovitá šelma a největší zástupce malých koček. Žije v Jižní i Severní Americe. Puma jménem Kelly váží 40 kg, po úpravách asi 110 kg.

Kdo je Dereck Hard?

Dereck Hard je pop-art & street / urban culture fotograf narozený 1985 v Praze, kde žije a také tvoří. Je magistr umění v oboru tvůrčí fotografie na ITF (Institut tvůrčí fotografie) při Slezské univerzitě v Opavě. Vydává vizuální street magazín Excelent Bastards a zároveň je hlavním fotografem tohoto časopisu vycházejícího zdarma v tištěné a elektronické podobě. Kromě focení do magazínu a komerční fotografie zaměřené na street / urban culture se věnuje zejména volné tvorbě (jedná se o ucelené série ve stylu pop- art photography s jasným konceptem). V roce 2010 vyhrál na Czech Press Photo cenu Canon Junior Awards v kategorii Sport. Od května 2014 do května 2015 byl oficiálním ambassadorem firmy Canon. Vydal několik samostatných publikací (např. motivační urban foto publikaci Street Kids nebo světově první audiovizuální fotografický komiks PHOTOMAN!), měl celou řadu autorských i kolektivních výstav.

A na závěr se ještě podívejte na 9 míst, kde zvířata vládnou lidem. Nebo na 12 důkazů, že některá zvířata dokážou být stejně prohnaná jako lidé – zejména ty roztomilé pandy velké.

Podobné články

Doporučujeme

Další články