fb pixel Josef Haken: Příběh zapomenutého zakladatele KSČ. Jeho popel byl uložen v komunistickém panteonu na Vítkově – G.cz
Vyhledávání

Josef Haken: Příběh zapomenutého zakladatele KSČ. Jeho popel byl uložen v komunistickém panteonu na Vítkově

Gottwald a Stalin
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Popel Josefa Hakena je nyní uložen na Olšanských hřbitovech. Předtím byl Haken prvním, kdo byl umístěn v komunistickém panteonu na Vítkově. To samo o sobě ukazuje, jakou úctu k němu strana měla. Věděla proč, byl jedním z iniciátorů založení komunistické strany.

Václav Adamus
Václav Adamus 24.4.2022, 19:31

Josef Haken se narodil 20. května 1880 v jičínských Markvarticích. Pocházel z chudé rodiny, jeho otec byl kovář. Navštěvoval tzv. měšťanku v nedaleké Sobotce. Maturitu složil na učitelském ústavu v Jičíně.

Cimrmanovský učitel

Z Hakena se stal učitel, hned na prvním místě vydržel pouhý měsíc. To mělo několik příčin: byl sociálním demokratem, jeho výuka měla velice svobodný charakter v duchu idejí Komenského – děti vodil do přírody apod., byl příznivcem protikatolického a ateistického hnutí Volná myšlenka. Jeho výuka připomínala Cimrmana ve filmu Ležící, spící. Inspekce jej pronásledovala a často byl překládán – vždy však museli uznat, že i přes neobvyklé výukové metody žáci příslušnou látku perfektně umí. Jeho neustálé přemisťování mu hrálo do karet – mohl šířit a propagovat své levicové myšlenky.

Příliš radikální marxista

Haken je činný v mnoha učitelských organizacích, do sociální demokracie vstupuje v roce 1906. V roce 1914 byl odveden – bojoval na srbské, italské i rumunské frontě. Stále však přispíval do sociálně demokratických novin. Nejspíš to byla právě válka, co jej radikalizovalo. S jejím blížícím se koncem se Haken přikláněl stále více k marxismu a kritizoval umírněné křídlo v čele s Rudolfem Bechyněm a Gustavem Habrmanem. Haken spolu se Šmeralem reprezentoval frakci, která věřila v reformu Rakouska. Později mu byly vyčítány prorakouské postoje. V roce 1920 získává mandát za sociální demokraty v Národním shromáždění.

Zakladatel KSČ

Rok 1920 je v dějinách naší levice důležitým rokem. Skupina zvaná „marxistická levice“ v čele s Hakenem již tehdy požaduje přijetí 21 podmínek Kominterny, zatímco Šmeral chtěl také odluku od těch, kteří jsou málo levicoví, ale s absolutním příklonem ke Kominterně váhal. V prosinci roku 1920 se podílel na organizování generální stávky. V roce 1921 je jedním ze zakládajících členů KSČ. Jeho cíle byly shodné se skupinou Gottwalda, mezi tzv. Karlínské kluky však nepatřil. Byl ze Šmeralovy generace, Karlínským klukům mnohdy bylo jen okolo 30 let v době, kdy se chopili ve straně moci. V roce 1926 odchází na jistý čas do Moskvy. Povolala jej Kominterna. Toto většinou znamenalo, že funkcionář nenaplňoval požadavky Moskvy a byl zde „ukázněn“ a zároveň ztratil styk se svým prostředím. Takže pokud by ve svém „špatném směřování“ pokračoval, nebyl by již takovou hrozbou. Spolupracoval zde na překládání učebnic pro volyňské Čechy.

Haken jako jeden z mála komunistů přečkal druhou světovou válku doma. Byl velice nemocný – z věčného přesouvání a neúnavné agitace dostal revma a byl téměř nepohyblivý. Gestapo u něj několikrát udělalo prohlídku, ale nic nenašlo. Po válce o něj pečuje syn, dožije se nástupu jeho milovaného komunistického režimu a umírá v roce 1949 ve věku 68 let.

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Haken

https://cs.wikipedia.org/wiki/Komunistick%C3%A1_strana_%C4%8Ceskoslovenska

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bohum%C3%ADr_%C5%A0meral

https://plus.rozhlas.cz/josef-haken-zapomenuty-otec-zakladatel-komunisticke-strany-8207415?player=on#player

Podobné články

Doporučujeme

Další články