fb pixel Joe Colombo: Mafián se stal politikem, málem překazil natáčení Kmotra – G.cz
Vyhledávání

Joe Colombo: Mafián se stal politikem, málem překazil natáčení Kmotra

Gennaro Langella, boss klanu Colombo
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Colombo byl mezi mafiány výjimečný. Studoval a značnou část svého života poctivě pracoval. Dostal se až na vrchol a stal se vůdcem vlastní mafiánské rodiny. Myslel si, že má geniální nápad, založil lidskoprávní organizaci, a chtěl tak poštvat nespokojené Italoameričany proti FBI a policii. Ani jeho strom však nerostl do nebe...

Václav Adamus
Václav Adamus 29.4.2022, 22:49

Joseph Colombo se narodil v newyorském Brooklynu 16. června 1923. Narodil se jako syn Anthonyho Colomba, člena mafiánské rodiny Profaci. Skončil špatně – byl nalezen uškrcen i se svou milenkou v autě. Joe Colombo se lišil od většiny mafiánů – jeho život začal úplně normálně. Navštěvoval střední školu, kterou posléze opustil, a připojil se k americké pobřežní stráži. V roce 1945 mu však byla diagnostikovaná neuróza. Mladý Joe musel pobřežní stráž opustit, ale ani to jej ještě nevyslalo na cestu mafiána. Pracoval poté jako dělník a šest let také pracoval pro masnou společnost jako prodavač. Později, již jako mafián, pracoval jako obchodník s nemovitostmi, což mělo být jeho krytí.

Zrod klanu Colombo

Jeho počestný život mu nevydržel dlouho. Nastoupil cestu svého otce a stal se členem rodiny Profaci. Postupně se vypracoval na jednoho z nejlepších vymahačů a stal se z něj capo. Jednoho dne dostal Colombo od svého bosse úkol zabít jiného šéfa mafie, proslulého Carla Gambina. V té době vládlo New Yorku pět rodin a Gambinova byla jedna z nich. Colombo však zcela porušil pravidla mafie. Místo zabití Gambina mu vše vyzradil, a získal si tak jeho plnou důvěru. Gambino podnikl tlak na bosse, který nařídil jeho vraždu, aby odstoupil (nebo může být vynesen v rakvi). Ten se nakonec stáhl a na jeho místo se dostal jeho chráněnec Colombo, který jako symbol triumfu přejmenoval klan v roce 1964 na Colombo. Toto postavení mu přinášelo velké výhody – jako boss dostával obálky s procenty od všech mafiánů pod ním. Nejvíce jeho klanu vynášel hazard (měli i „přenosná kasína“), vydírání a hlavně lichva – mnoha lidem banka prostě nepůjčila, jelikož neměli čím ručit. Úrok u mafiánů byl však za týden 26 %, pokud jste nezaplatili, zdvojnásobil se, následovalo zmlácení vymahači. Pokud ani to nepomohlo, tak smrt. Po pár letech však začala FBI mafiánské rodiny pronásledovat.

V září 1966 zaznamenala FBI první úspěch – provedli razii v restauraci La Stella, kde měly zrovna schůzku špičky gangu – dohromady 13 bossů. Znamenalo to ohlášení nové vlny války proti gangům, zejména pak proti newyorským rodinám. V tom samém roce je předvolán před Velkou porotu, musel vypovídat. Držel se však přísně pravidel gangu, odmítl vypovídat a tvrdil, že je pouze počestným podnikatelem. Byl potrestán za pohrdání soudem 30 dny vězení. Zde měl však možnost přemýšlet – došlo mu, že po něm jde FBI – nemá žádné oficiální příjmy, ale byl velice bohatý. Rozhodl se, že tedy začne znovu pracovat – stejný příkaz vydal celé rodině, všichni členové si musí najít práci, aby vše vypadalo legálně. Kmotr Colombo pracoval jako obchodník s nemovitostmi (jeho roční výplata činila 30 tisíc dolarů). Ve skutečnosti stále řídil mafii. Neomezil však nikterak svůj životní styl, extravagantní oblečení a auta se stala jeho poznávací značkou. Exhibicionismus stál již nejednoho gangstera život. Ukazovat okatě bohatství přitahuje pozornost úřadů, FBI se o něj začala opět zajímat. Vymyslel geniální strategii, jak federální úřady setřást.

Liga za práva Italoameričanů

Tehdejší doba byla plná protestů a doznívající vlny hippies. Konaly se demonstrace za práva Afroameričanů, feministické demonstrace a protesty proti válce ve Vietnamu. Colombo se nechal inspirovat vůdci, jako byl Martin Luther King, a rozhodl se, že se stane hlasem svého lidu a nadobro tak od své osoby odvrátí podezření z napojení na podsvětí. Colombo využil stále sílící nespokojenost v italské komunitě v Americe. V roce 1970 zakládá Ligu za práva Italoameričanů (Italian-American Civil Rights League). Jeho prvním krokem bylo obležení okolí budovy FBI. Tak drzý byl. Před budovou FBI pochodovalo na sto lidí s transparenty, kteří konfrontovali procházející zaměstnance úřadu – ptali se jich, proč obtěžují obyčejné podnikatele a dělají z nich gangstery. Demonstranti tvrdili, že žádná mafie vůbec neexistuje a je to pouze slovo vymyšlené policejními agenturami, jeho hnutí ihned přilákalo pozornost médií. Brzy se k jeho lize přidalo 50 000 platících členů. Vlajky na náraznících, které jsou pro Američany typické, vymyslel právě on. Bojovali proti diskriminaci a zesměšňování Italů. Bojovali proti nekorektním reklamám, také bojovali za stažení z prodeje deskové hry Mafie. Snažili se také přerušit natáčení filmu Kmotr. Členové ligy dělali štábu problémy, poté přišel Colombo a nabídl se, že protesty odvolá, pokud ze scénáře odstraní zmínky o mafii a Cosa Nostře. Snímek se však nakonec (naštěstí) podařilo dokončit. Jeho praktiky začaly znervózňovat ostatní rodiny. V mafii byla tradicí tichost a neupozorňování na sebe. Colombo svými demonstracemi útočil na policii a FBI, což se jim vůbec nelíbilo. Další ránou byly stávky, které organizoval, nebo například italský den, kdy měly všechny italské obchody a firmy zavřít a oslavovat. Ostatní rodiny se chtě nechtě musely přidat – vlna byla až příliš velká a nemohly si dovolit vzdorovat. Zajímavostí je, že jeho organizace skutečně postavení Italoameričanů zlepšila. Colombovy zisky stoupaly a svou ligu využil pro praní špinavých peněz. FBI znovu udeřila – jeho boj za lidská práva brali jako provokaci. Jednou zastavili Colomba se svým společníkem, v autě našli dokumenty se jmény a částkou. Colombo se dostal znovu před porotu. Tvrdil, že čísla u jmen jsou pouze dary jeho organizaci. Byl tak drzý, že řekl, že jméno Carl skutečně znamená Carlo Gambino, ale částka je dar, který poskytl. Tím, že o něm promluvil, a ještě v této souvislosti, si podepsal ortel smrti. V den italské jednoty k němu přistoupí člověk převlečený za reportéra a vystřelí. Joe Colombo padá k zemi, ihned poté, co útočník vystřelil je sám zastřelen neznámým střelcem. Colombo je odvezen do nemocnice, zůstává ve vegetativním stavu a už se nikdy neprobudí, po 6 letech umírá v kómatu. Vraždu pravděpodobně naplánovaly po dohodě různé rodiny v čele s Gambinem.

Jako jeden z mála mafiánů nebyl nikdy ve vězení za vraždu, pouze za pohrdání soudem.

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Carlo_Gambino

https://en.wikipedia.org/wiki/Gambino_crime_family

https://en.wikipedia.org/wiki/Italian-American_Civil_Rights_League

https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Colombo

Podobné články

Doporučujeme

Další články