fb pixel Jesus z Big Lebowskiho v roli mnicha detektiva? Nová seriálová adaptace slavného Jména růže budí obavy – G.cz
Vyhledávání

Jesus z Big Lebowskiho v roli mnicha detektiva? Nová seriálová adaptace slavného Jména růže budí obavy

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Milovníci středověku a záhad, pozor. Od 10. ledna bude ČT 2 pravidelně vysílat seriál Jméno růže, nově natočený kus podle slavného románu Umberta Eca. V hlavní rolích se předvedou John Turturro jako William z Baskervillu, Damian Hardung jako jeho učedník Adso a Rupert Everett coby inkvizitor Bernardo Gui. Máme se na co těšit, nebo z toho autor předlohy bude rotovat v hrobě?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 5.1.2020, 08:40

Zásadní dílo 20. století...

Jednu ze 100 nejdůležitějších knih, které v něm vyšly, Jméno růže, nejslavnější román spisovatele a filozofa Umberta Eca, by měl znát každý, kdo má maturitu. Lze jej interpretovat hned několika způsoby. Pro filmaře a seriálové tvůrce je ale pochopitelně nejvíce atraktivní ten nejočividnější, a sice ten, který literární kus chápe jako středověkou detektivku. Příběh asi všichni známe, ale pojďme si jej krátce připomenout. ČT 2 totiž od 10. ledna uvede seriálové Jméno růže, které je teprve druhou adaptací něčeho z autorovi tvorby - Eco totiž převádět své výtvory na plátno za života striktně zakazoval. Nicméně, když už je 3 roky po smrti...

Nová hraná variace na nejslavnější Ecův román diváka vrací do odlehlého benediktinského opatství v italských Alpách, kde v roce 1327 dochází k záhadným úmrtím mnichů během důležitého sněmu. V té době propuká v Evropě řada mocenských střetů mezi císařem Svaté říše římské a avignonským papežem a mezi jinými se předmětem jejich sporu stává i františkánský řád. Vypravěčem příběhu je mladý novic Adso z Melku, který narazí na učeného františkána Williama/Viléma z Baskervillu (John Turturro) a rozhodne se ho následovat do zmíněného opatství s věhlasnou knihovnou.

Zde se oba stávají svědky několika podivných úmrtí, přičemž není vůbec jasné, zda za vším stojí osobní msta mezi bratry, vyšší zájem církve či posedlá víra v příchozí apokalypsu. Vilém společně s Adsonem navíc musí vraždy objasnit ještě před příjezdem obávaného inkvizitora Bernarda Gui (Rupert Everett), jinak hrozí, že budou ze všeho obviněni františkáni a jejich řád bude odsouzen jako kacířský.

Seriál byl natočen vloni a uveden na přelomu března a února na italské televizní stanici Rei 1. Vznikal v italsko-německé koprodukci, přesto je natočen v angličtině a vysílací práva byla prodána do 130 zemí světa. Herecké obsazení zní víc než slibně - moudrého Viléma hraje John Turturro, jehož nejznámější rolí zůstává hráč bowlingu Jesus z kultovky Big Lebowski. Pokud si nepamatujete jeho růžový herní úbor, určitě se vám ale do mozku vryl osobitý způsob, jímž si leštil kouli. Ruppert Everett je známým hercem vedlejších rolí. Obličej z kategorie "určitě už jsem ho mnohokrát v něčem viděl, ale nevím, v čem přesně". Napovíme - pokud jste si někdy (nestyďte se) ujížděli na amerických romantických komediích, Everett si zahrál ústřední objekt milostného zájmu Julie Roberts ve filmu Svatba mého nejlepšího přítele.

Co můžeme od seriálu očekávat, je zatím záhadou. Námět je to výborný, nicméně první ohlasy nejsou příliš nadšené. Agresivní výkřiky "Eco se musí obracet v hrobě" nechme stranou, diváci ale v hojném počtu tvůrcům vyčítají špatné, zbytečné a uměle přidané vedlejší zápletky a přílišný prostor postav, které v předloze mají malé, spíše symbolické role - například venkovská dívka, se kterou Adso prožije intenzivní milostnou chvíli, která se výrazně podepíše na jeho uvažování o světě, životě i víře.

Uvidíme. My jsme optimisté, tedy občas, takže ještě neztrácíme naději!

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články