fb pixel Jeskyně málem hrobkou. Tucet chlapců čekal v zaplavené temné díře na záchranu dva týdny – G.cz
Vyhledávání

Jeskyně málem hrobkou. Tucet chlapců čekal v zaplavené temné díře na záchranu dva týdny

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

V roce 2018 nedbal chlapecký fotbalový tým ani jejich trenér varovné cedule a vydal se na průzkum jeskynního komplexu Tham Luang v Thajsku. Kvůli přívalovým dešťům ale tucet mladých fotbalistů v temné díře uvízl. Trvalo přes 2 týdny, než někdo přišel na to, kde jsou a hochy s jejich koučem pak zachraňovali dobrovolníci z celého světa. Podle skutečné události byl nyní natočen film Jeskyně, který 20. srpna vstupuje i do českých kin.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.8.2020, 08:57

Ztraceni v Jeskyni

23. června 2018 se skupina mladých fotbalistů a jejich trenér vydala prozkoumávat deset kilometrů dlouhý jeskynní komplex Tham Luang Nang Non v hoře Doi Nang Non v rezervaci Tham Luang – Khun Nam Nang Non v provinicii Chiang Rai na severu Thajska, nedaleko hranice s Myanmarem. Ačkoliv varovná cedule u vchodu do komplexu hlásala, že při prudkých a silných deštích hrozí zaplavení jeskyní, zvídaví hoši "Divočáci", jak se tým jmenuje, v čele s pětadvacetiletým trenérem Ekkapolem Chantawongem se pustili do dobrodružství. Nenadálý přívalový déšť nicméně dorazil a hladina vody v jeskyních začala stoupat. Fotbalisté i kouč tak museli ustupovat hlouběji a hlouběji do komplexu, až v něm nadobro uvízli.

Začala panika. Skupina mladíků ve věku 11 až 17 let postupně začínala chápat, že se vůbec nemusí dostat na svobodu. Chlapci přebývali nekonečně dlouhých devět dní v naprosté tmě, pouze se svačinami na jednodenní výlet a v lehkém letním výletním oblečení, bez přikrývek. Štěstím pro ně byl paradoxně právě jejich trenér, bývalý mnich, který sám nejedl a svou svačinu svěřencům věnoval, a zároveň s nimi meditoval, aby jim pomohl extrémní situaci zvládnout.

Mimo jeskyni se mezitím rozjela pátrací akce. Hned v den zmizení, když se hoši nevrátili domů, se jejich rodiče začali strachovat. Jeden člen týmu, třináctiletý hoch, který na výlet nešel, naštěstí věděl, kam se spoluhráči vydali. U vchodu do jeskyně se našlo několik kol, což zmobilizovalo místní záchranáře. Nikdo ale nevěděl, kde přesně chlapci jsou, zda nejsou zranění, zda vůbec žijí a hlavně byla jeskyně stále zaplavená, takže se k nim mohli dostat jedině zkušení potápěči. Skupinu našli až 2. července. Jak to bylo dál? To vám neprozradíme, neboť na motivy této skutečné události byl natočen snímek Jeskyně, který vstupuje do českých kin 20. srpna.

Film Toma Wallera sleduje nejen snahu chlapců přežít uvnitř temné vlhké díry, která se může každou minutou stát dost dobře jejich hrobkou, ale také záchranné akce, do nichž se tehdy zapojili dobrovolníci z různých koutů světa. Případu se dostalo velké mediální a mezinárodní pozornosti. Po akci dost lidí tvrdilo, že nebýt právě zahraničních záchranářů, celé to pro neschopnost těch thajských mohlo dopadnout jinak.

Nervy drásající drama se snaží poskytnout celistvý, místy až dokumentární záznam celé události a pro větší autenticitu se tvůrci rozhodli využít i neherců v rolích uvězněných fotbalistů a skutečných záchranářů a potápěčů. Je to zase trochu jiný typ podívané, takže pokud máte chuť na něco mrazivě napínavého, rozhodně doporučujeme!

Podobné články

Doporučujeme

Další články