fb pixel Jedna z nejhorších katastrof v historii ČR: Povodně v roce 2009 si vyžádaly 13 lidských životů – G.cz
Vyhledávání

Jedna z nejhorších katastrof v historii ČR: Povodně v roce 2009 si vyžádaly 13 lidských životů

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Před čtrnácti lety Česko sužovaly povodně, které jsou dodnes považovány za třetí nejhorší přírodní katastrofu v historii naší země. Horší situace proběhla jen v rámci povodní v roce 1997 a v roce 2002, kdy byly škody odhadem až desetinásobné oproti roku 2009. Oficiálně povodně začaly až 23. června, o den dříve však meteorologové varovali před silnými dešti, které by mohly zvedat hladiny malých řek. A tak se také stalo.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 23.6.2023, 03:36

14 let od velkých povodní

Ačkoliv se před třemi lety očekávala další vlna extrémního sucha, tak realita roku 2020 byla naprosto opačná. Díky vytrvalým dešťům a častým průtržím mračen jsme byli několikrát svědky takzvaných bleskových povodní, které komplikují životy lidí v mnoha krajích. Ničivé povodně zasáhly například obce v Olomouckém nebo Pardubickém kraji. Své si prožili i lidé v Libereckém kraji, kde vysoká voda způsobila obrovské škody. Povodně si tehdy během jediného týdne vyžádaly několik obětí. Přesto se tento stav nedá srovnat s tím, který panoval před 14 lety.

Povodně z roku 2009 jsou považovány za třetí nejhorší přírodní katastrofu v historii naší země. Jen si představte, že svoje domovy muselo opustit hned několik tisíc lidí. Celkem hasiči dokázali zachránit 226 lidí a evakuovat 1851 osob. Povodně si v roce 2009 vyžádaly celkem 13 lidských životů, což bylo stejně jako další povodně v roce 2013. Nejvíce osob zemřelo při povodních v roce 1997, které jsou považovány za jedny z nejhorších. Záplavy se týkaly celkem 8 krajů České republiky. Postupně to odnesl Moravskoslezský, Olomoucký, Jihočeský, Zlínský, Královéhradecký, Ústecký, Liberecký kraj a Kraj Vysočina.

Co se týče škod, tak ty byly v roce 2009 vyčísleny na více než 8 a půl miliardy, které z většiny platil stát. Škody napáchané povodněmi byly v minulosti mnohem větší. Například v roce 1997 se jednalo o částku 63 miliard, a o 5 let později dokonce 73 miliard korun. V roce 2009 bylo pojišťovně nahlášeno neuvěřitelných 17 000 škod v celkové hodnotě 2 miliard korun. Nejvíce ze všech utrpěl Olomoucký kraj, kde voda zničila majetek za neuvěřitelných 3,7 miliardy korun a hned za ním následoval kraj Moravskoslezský.

Lidé však byli solidární i v těchto situacích. Podle charit a humanitárních organizací se Češi rozhodli přispět v rámci celorepublikových sbírek finanční pomocí ve výši 70 milionů korun. V následující galerii si můžete připomenout, jaká zvěrstva tato velká voda napáchala.

Doufejme, že se letošní léto vydaří, aby se nemusela historie opět opakovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články