fb pixel Jeden důchodce „stojí“ Česko tolik, co čtyři ukrajinští uprchlíci, tvrdí Kovanda – G.cz
Vyhledávání

Jeden důchodce „stojí“ Česko tolik, co čtyři ukrajinští uprchlíci, tvrdí Kovanda

Zdroj: Profimedia

Pomoc ukrajinským uprchlíkům stála státní kasu dosud 33,5 miliard korun, což je 20krát méně než důchody, vysvětluje Lukáš Kovanda ve svém aktuálním komentáři. Vychází přitom z čísel Ministerstva financí.

Martin Miko
Martin Miko 14.4.2023, 11:01

Důchodci nás vyjdou draho

Celkové výdaje na ukrajinskou uprchlickou krizi od začátku ruské agrese loni v únoru do konce letošního března činily 33,5 miliardy korun. Ze státního rozpočtu šlo 23,4 miliardy korun. Údaje dnes zveřejnilo Ministerstvo financí.

Částka 33,5 miliardy představuje zhruba jednu dvacetinu sumy, která byla ve stejné době, tj. od konce loňského února do konce letošního března, vyplacena z tuzemské veřejné kasy na důchody. Tato suma totiž činí takřka 654 miliard korun (data ČSSZ viz zde).

Drtivou většinu dané sumy pokrývá částka vyplacená na starobní důchody. Starobních důchodců je v Česku zhruba 2,2 milionu.

Dočasnou ochranu udělilo Česko od začátku invaze zhruba půl milionu ukrajinských uprchlíků, nyní jich v Česku je přibližně 325 tisíc. To ale znamená, že za dobu války šlo z veřejných peněz v průměru zhruba čtyřikrát více peněz na jednoho tuzemského příjemce důchodové dávky, než kolik ve stejné době šlo na jednoho ukrajinského uprchlíka.

Nepotvrzují se tak názory některých kruhů, zejména pak politického extrému, že český stát ve své výdajové politice upřednostňuje ukrajinské uprchlíky před českými občany.

Podobné články

Doporučujeme

Další články