Je vám zima? Před 40 lety Československo ochromila malá doba ledová. Autobusy zamrzaly za jízdy, teplá voda byla jen obden – G.cz
Vyhledávání

Je vám zima? Před 40 lety Československo ochromila malá doba ledová. Autobusy zamrzaly za jízdy, teplá voda byla jen obden

Po poměrně teplých Vánocích začíná v závěru roku 2018 přituhovat a dnešní nedělní procházky doprovodil silný a pěkně mrazivý vítr. Není to ale nic proti tomu, co Československo zažívalo přesně před 40 lety. Po téměř jarních teplotách přišly ze dne na den tak tvrdé mrazy, že většina uhlí totálně zamrzla. A to znamenalo průšvih.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 30.12.2018, 15:21

Ledové peklo v ČSR

Těsně před Silvestrem1978 byl ještě bájo. Teploty se pohybovaly kolem 10 stupňů nad nulou, někde měli i 15. V noci ze 30. na 31. prosince ale přituhlo, hodně. Ze severozápadu se přihnala hluboká tlaková níže se studeným arktickým vzduchem a to znamenalo, že se ze dne na den teploty propadly o desítky stupňů. Například na Ještědu klesla teplota během 24 hodin o 26 °C a ve Frenštátu pod Radhoštěm dokonce o 30,5 °C. Meteostanice v pražské Libuši zaznamenala 31. 12. 1978 pokles teploty z +11,4 °C ve 14 hodin na -10,5 °C ve 21 hodin, tedy téměř o 22 °C během 7 hodin, a do rána pak o dalších téměř 8 °C.

Kromě toho, že to bylo dost nepříjemné, bylo výsledkem zamrznutí uhlí po celém území ČSR. Kvůli předcházejícím vysokým teplotám bylo uhlí vyloženo venku, mnohdy nezakryté a především mokré, takže přes noc zamrzlo v nerozbitné a nepoužitelné obří hroudy. Uhlí zamrzlo nejen elektrárnám, ale i ve vagonech nákladních vlaků, takže sáhnout po skrytých zásobách nešlo a to, co bylo, rychle docházelo.

Energetická a dopravní kalamita ochromila celou zem, která ještě navíc zapadala sněhem, někde nasněžilo až 15 centimetrů. Na mnoha místech zkolabovaly systémy centrálního vytápění, dopravci museli omezit provoz, protože vozidla buď vůbec nešla nastartovat, anebo jim na cestě zamrzala nafta. S podobnými problémy se navíc potýkaly i sousední státy, takže pomoc nebyla možná.

To všechno vedlo k všeobecným úsporným omezením, která vláda nastavila 5. ledna 1979. Omezeno bylo třeba vytápění veřejných místností, na sídlištích měli teplou vodu jen každý druhý den. Byly uzavřeny galerie, muzea, dokonce i Československá televize mohla vysílat jen od 19 hodin. Jediný, koho to tehdy netrápilo, byly zřejmě děti školou povinné. 8. ledna totiž byly vyhlášeny uhelné prázdniny a trvaly až do 29. ledna. Bohužel bylo ale rozhodnuto, že kvůli zameškané výuce nebudou žádné jarní prázdniny a do konce školního roku platil zákaz celodenních školních výletů.

A tady si přečtěte, jak Austrálie před 76 lety oficiálně prohrála válku proti ptákům emu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články