fb pixel Je už komunismus out? V Česku nikoliv, máme 5 komunistických stran! – G.cz
Vyhledávání

Je už komunismus out? V Česku nikoliv, máme 5 komunistických stran!

Demonstrace Svazu komunistické mládeže
Zdroj: Autor: Joker Island – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1804446

Když se řekne komunismus, vybaví se spoustě lidí minulý režim a vše s ním spojené. Některým se vybaví KSČM, ale málokdo ví, že u nás máme více než 5 různých komunistických uskupení. A že to je slušný bizár, o tom se pojďte přesvědčit.

Václav Adamus
Václav Adamus 7.1.2022, 17:26

Komunismus příchází opět do módy! Tedy alespoň pro pár jedinců. V poslední době můžeme vidět jak „rudé coming outy“ dělají hlavně členové Pirátů. Vzpomeňme třeba na Radka Holodňáka, který se nechal slyšet, že „šňupe komunismus“ nebo na nedávné vyjádření Jany Michailidu, v němž samu sebe prohlásila za přesvědčenou komunistku. Víte například, že v Česku působí (nebo působilo, u některých subjektů těžko říct, jestli je možno je považovat za fungující) 5 komunistických stran + 2 rudé mládežnické spolky? Pojďme se na ně postupně podívat.

KSČM

Klasika, stálice naší politické scény. Strana se začala formovat ihned po převratu v prosinci 1989, měla být náhradní stranou za zrušenou a zakázanou KSČ. Zajímavostí je, že téměř nejde dohledat, na čí popud byla založena. Komunisté si byli dobře vědomi, že část obyvatelstva s převratem nesouhlasí a tuto část se rozhodli dostat na svou stranu. Přesto mnohé udiví její umístění v červnových volbách 1990, kdy skončila druhá za Občanským fórem. Strana se prezentuje jako eurokomunistická, ale nikdy se jí nepovedlo dostatečně se distancovat od své minulosti. Například Marta Semelová se na ČT vyjádřila, že Milada Horáková nebyla ke svým přiznáním donucena, tedy byla skutečně vinna. Ve straně jsou i další prapodivní lidé, jako je poslanec Zdeněk Ondráček, který mlátil v roce 1989 demonstranty obuškem a který se dopustil plagiátorství při psaní své disertační práce.

Další komouši

V roce 2018 byly ještě zaregistrovány tyto subjekty – KOMUNISTICKÁ STRANA ČECH, MORAVY A SLEZSKA (KSČMS), Komunistická strana Československa (KSČ), KOMUNISTICKÁ STRANA ČESKÁ 21 (KSČ 21) a trockistická strana s názvem Strana demokratického socialismu (SDS). Tak to vezměme popořadě. O prvním uskupení toho není moc známo. Jen to, že posledním generálním tajemníkem udělali jakéhosi Josefa Seichtera. Komunistická strana Československa (z roku 1995) byla založena Miroslavem Štěpánem, kterého v 89´ dav vypískal, když měl projev na balkóně. V něm protestující označil jako děti. Strana stále funguje a pokračuje tam, kde původní KSČ skončila, tedy v husákovském stylu. Prostě strana pro lidi, pro které je KSČM slabý čajíček a chtějí pořádný rudý hardcore. Nutno říct, že strana nejspíš brzy nebude existovat, jelikož nebude mít žádné živé členy. Žádný významný politický úspěch je nepotkal, až na navázání spolupráce s buňkou KSČM vedenou Martou Semelovou v Praze. Strana se nikdy nevzdala ideje diktatury proletariátu. KSČ 21 je stranou, která má nahradit zmírající Štěpánovce. Ty vede jakýsi Vojtěch Mišičák, jenž v rozhovoru pro Forum24 řekl, že Gottwalda hodnotí pozitivně.

Mládežníci

Marxismus znamená vzpouru. A vzpoura láká mladé lidi. Ovšem vzpoura zabalená do marxismu už tak lákavá, jako si nechat udělat kérku na ksicht, není. Opačného názoru jsou mládežníci z Komunistického svazu mládeže (KSM) a Svazu mladých komunistů Československa (SMKČ, sami si interně říkají smrkáři). Obě tyto organizace jsou považovány za extremistické a obě byly soudem rozpuštěny, načež se znovu daly dohromady. Jedná se o vůbec největší radikály na celé levicové scéně. Zbožňují Stalina a Maa Ce-tunga, jsou v úzkém spojení s levicovými extremisty z Německa a v hledáčku BIS. Zajímavostí je, že člen SMKČ Jiří Hráček je brněnským zastupitelem, i když se SMKČ řadí mezi extremistické organizace.

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Komunistická_strana_Československa_(1995)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Komunistická_strana_česká_21

http://www.ksm.cz/

Kupředu levá, kupředu pravá (2006, dokument)

Podobné články

Doporučujeme

Další články