fb pixel To je pohled! Nové včelíny automaticky stáčejí med a neruší včely – G.cz
Vyhledávání

To je pohled! Nové včelíny automaticky stáčejí med a neruší včely

Zdroj: tumblr.com

Med z nich prakticky teče proudem. Je to nádhera. A oči vám zaplanou i v případě, že včeličky samotné zrovna nemusíte.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 28.2.2015, 16:30

Každý si zhruba dokáže představit včelařovu práci. Získávání medu z jejich úlů je příšerně pracný proces a to už nemluvíme o tom cirkusu, který pokaždé způsobí u včelstev.

Pokud si ten tanec kolem úlů dokážete jen malinko představit, určitě vás nadchne pohled na tenhle americký projekt z Kickstarteru.

Tyhle úly nazvané Flow Hives jsou výsledkem téměř desetileté práce dvou chlapíků - otce a syna včelaře, Stuarta a Cedara Andersonových. Výsledek je takový, že med odebíráte z úlu bez toho, aniž byste sebevíce vyrušily zabydlené včelstvo - vše jen díky speciálně upraveným rámům. Pracné získávání medu se tímto vlastně zcela maže.

Co se týče financí, odpadává i řada investic do ochranných pomůcek a dalších doplňků, bez kterých se obyčejný včelař neobejde. Pro odebrání medu už oblek nepotřebujete a jeho stáčení včely téměř nevnímají. Stačí vám pod jímku postavit dost velkou sklenici. A samozřejmě, čas jsou peníze. Není to pěkná představa, že by jednoho dne mohl být med mnohem levnější?

Navíc je tu jeden krásný fakt. Tyhle rámy, které umožňují nerušený odběr medu, si včelaři mohou nainstalovat i do svých starých úlů - prostě jen nahradí své rámy za nové bez toho, aniž by museli začínat úplně od nuly.

Flow Hives jsou zatím vidět výrazně v Americe, kde jejich tvůrci sklízí velký úspěch. Vy si zatím samozřejmě můžete prohlédnout jejich webovky, minimálně pro inspiraci.

A krásné video, jak takový úl doopravdy vypadá v akci, vás vskutku pohladí po duši a trochu vám spustí i mlsný zoubek. Můžete vidět zde:

Sama matka příroda je neobyčejně hravá. To můžete posoudit třeba na těchto fotografiích.

Podobné články

Doporučujeme

Další články