fb pixel Je čas jít o dům dál: exekutor vyklízí Kliniku, aktivisté stanují na střeše. Jak se dostanou dolů, chudáci? – G.cz
Vyhledávání

Je čas jít o dům dál: exekutor vyklízí Kliniku, aktivisté stanují na střeše. Jak se dostanou dolů, chudáci?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

V těchto chvílích se soudní exekutor Ivo Luhan společně se svými spolupracovníky pokouší vyklidit budovu na pražském Žižkově, kterou si nelegálně přivlastnilo Autonomní sociální centrum Klinika. Přes prvotní odpor aktivistů z Kliniky se vykonavatelům nakonec pořadilo dostat se do domu, který společně s přilehlými pozemky patří Správě železničních a dopravních cest (SŽDC). V plánu je budovu zrekonstruovat a vytvořit zde kanceláře.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 10.1.2019, 13:50

Klinika po čtyřech letech končí

Představte si, že jste majitelem domu, ve kterém nebydlíte. Dům je v Praze, je prázdný a nevyužívaný, ale pořád je váš. Po nějaké době si toho všimnou nadšenci, které nebaví vést konvenční život, a tak se rozhodnou do vašeho domu vniknout bez dovolení a pobývat tu další 4 roky. Následně je zde založeno kulturní a sociální centrum, které (kromě ročního období mezi březnem 2015 a březnem 2016) funguje nelegálně.

Poslouchat techno, pořádat koncerty punkových kapel, učit se cizí jazyky a veřejně číst Marxe lze přeci na mnoha místech, tak proč se aktivisté z Kliniky rozhodli protizákonně okupovat právě tento prostor, který obývali proti vůli Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)? Úřad navíc od března 2016 považuje jednání Kliniky za protiprávní a požaduje vyklizení prostor budovy. Po dlouhých soudních tahanicích se nakonec rozhodlo o tom, že exekutor Ivo Luhan se svými spolupracovníky a stavební firmou vyklidí prostory budovy, což se děje zhruba od čtvrtečního poledne. Někteří aktivisté se však rozhodli se zabarikádovat na střeše objektu, což firmě, která se snaží budovu přezít, akorát znepříjemňuje práci. Vyklízení budovy by mělo probíhat několik dní.

Po vyklizení budovy je v plánu ji postupně opravit a přesunout sem zaměstnance SŽDC. Aktivisté však tvrdí, že realizace rekonstrukce proběhne až za rok, a proto by zde mohlo Autonomní sociální centrum Klinika dál být do doby zahájení oprav.

Nic proti ničemu. Jsme svobodná země a ať si každý dělá, co chce. Ale neměli by být ti aktivisté z Kliniky v nějakém zaměstnání? Je to podivné, že 300 aktivistů dělá pouze noční a má čas na to v dopoledních hodinách protestovat a stanovat na střeše starého baráku.

A zde je 10 nejlepších českých seriálů, které vznikly za poslední dobu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články