fb pixel Jar Jar není zdaleka tak otravný jako vaše fňukání aneb Nejdiskutovanější filmové trilogie, díl II. – G.cz
Vyhledávání

Jar Jar není zdaleka tak otravný jako vaše fňukání aneb Nejdiskutovanější filmové trilogie, díl II.

+ DALŠÍCH 14 FOTEK + DALŠÍCH 15 FOTEK

Ježíš vstal z mrtvých po třech dnech, džin vám splní tři přání, Václav Klaus mladší má tři tradiční rodiny – na čísle tři je zkrátka něco magického, něco, co promlouvá k našemu vnitřnímu já. A vypravěči příběhů to moc dobře ví. Vítejte u dalšího dílu diskutovaných filmových trilogií.

Jan Studnička
Jan Studnička 18.7.2020, 12:48

Do třetice… se to ne vždy povede

Trilogie, jsou-li plánované od začátku, dávají každému vypravěči absolutní smysl. Na vyšší úrovni v podstatě kopírují klasickou tříaktovou vyprávěcí strukturu každého dobrého příběhu – setup, konfrontace, rozuzlení. Jinak řečeno – z Luka Skywalkera je bojovník proti Impériu, jenže Impérium vrací úder, „Je to past!“ a nakonec Císař letí šachtou.

Samozřejmě, že ne každá trilogie takhle výtečně funguje, i když si ji naplánujete dopředu. To je třeba případ v prvním díle tohoto článku zmiňovaného Hobita. Nebo to vyjde tak, že první film je mimořádně úspěšný a studio si objedná další dva kousky, takže jsou potom dvojka a trojka v podstatě jeden film rozříznutý napůl. To je zase případ Matrixu nebo prvních pár Pirátů z Karibiku.

Občas ale trilogie nevypráví velký grandiózní příběh, občas jsou to jen tři po sobě jdoucí příběhy, které mají nějakou vnitřní tematickou podobnost nebo na sebe velmi volně navazují/odkazují. A přitom jsou všechny skvělé. Za tuhle skupinu máme v naší galerii Star Trek. Na Star Trek pozor, on je v mnoha ohledech jako droga. Vždycky ho jde sehnat víc, i když byste si už dávat neměli. Pomalu to na vás začne být vidět, že jste fanda Star Treku, přestávají se s vámi bavit normální lidé a vídáte se jenom s lidmi, kteří taky frčí ve Star Treku.

Ale zvlášť kvůli té poslední filmové trilogii to stojí za to.

Blesky, jo?

Samozřejmě jsme nemohli nezmínit prequelovou trilogii Star Wars, která v posledních letech zažívá podivný přerod. Lidi, kteří na ní vyrostli, ji milují skoro nekriticky a i přes její očividné chyby. Generaci naštvaných nerdů, kteří si mohli ve svých třiceti letech vyrvat vlasy nad Skrytou hrozbou, jsme vystřídali my… kteří si zase ve svých třiceti můžeme vyrvat vlasy nad Posledním z Jediů. To už je takový koloběh života.

Jak říká filmař Patrick Willems, Star Wars je pohádka o vesmírných čarodějích, která je dělaná pro děti. A děti nebudou zpochybňovat, jestli se starý Luke umí někam projektovat nebo ne. Stejně jako děcka v osmdesátých letech neříkala: „Hm, super, takže Císař teď střílí blesky z rukou, jo? A TO SE VZALO KDE JAKO?! PŘEDĚLAT!“

Taky máme v naší galerii westernovou trilogii Clinta Eastwooda a Sergia Leoneho a potom jednu, která… nás vážně bolí. Uvidíte sami. A jestli máte pocit, že jsme nějaký kontroverzní filmový triptych vynechali, napište nám na Facebook do komentářů. Určitě na něj mrknem příště.

Podobné články

Doporučujeme

Další články