fb pixel Jan Werich se v létě opět nastěhuje na pražskou Kampu, a to díky novému divadelnímu představení – G.cz
Vyhledávání

Jan Werich se v létě opět nastěhuje na pražskou Kampu, a to díky novému divadelnímu představení

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Jan Werich se vrací na pražskou Kampu, konkrétně na Letní scénu Musea Kampa. Tvůrci úspěšné inscenace Meda chystají novou premiéru, představení s jasným názvem Werich, které má ambice stát se údálostí kulturního léta roku 2021. V titulní roli tohoto herce, spisovatele a glosátora se představí Vojtěch Kotek a Václav Kopta.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 7.12.2020, 09:51

Po Medě nastupuje Werich

Milovníci divadla se mají na co těšit, zdá se. Letní scéna Musea Kampa po diváckém hitu Meda chystá nové divadelní představení Werich. Producentka a autorka Daniela Sodomová tentokrát divákům zprostředkuje nekonvenční a v mnohém objevný pohled na život Jana Wericha. Herec, komik, klaun, spisovatel, glosátor, ale také rybář, manžel, otec, dědeček a kamarád. V režii Adély Stodolové Laštovkové si Wericha v mladším věku zahraje Vojtěch Kotek, s postupujícími léty se na jevišti v „moudrého klauna“ promění Václav Kopta.

„Jsem hrdá na to, že se nám podařilo dát dohromady výjimečnou skupinu tvůrců a herců, kteří pracují na představení Werich. Každý v této republice ví, kdo Jan Werich byl, ale jen hrstka o něm má nějaké podrobnější informace. Proto jsme se rozhodli přiblížit životní příběh této herecké legendy v představení, které má ambici především se podívat Janu Werichovi do jeho bohatého vnitřního světa,“ říká Daniela Sodomová, producentka a autorka představení Werich.

„Ve spolupráci s Danielou za sebou máme tři představení, která jsou o silných ženských hrdinkách. A teď nás čeká úplně jiný, především mužský svět. Svět Jana Wericha. Těším se a jsem v očekávání, že nahlédnu do uvažování a představ jednoho z největších mužů, které jsme tu kdy měli. Navíc mne zajímá komunikace mladého Jana se zralým Werichem a konfrontace toho, zda se z člověka opravdu stalo to, co si v mládí předsevzal, nebo se ta cesta někam vykolejila a on se vlastně nepoznává. Uvidíme, na co v létě přijdeme,“ zamýšlí se režisérka Adéla Stodolová Laštovková.

Kdo jiný, když ne on

Představení Werich o dalším významném obyvateli Kampy přirozeně navazuje na dosavadní divadelní aktivity na Letní scéně Musea Kampa. A proč zrovna představení o Janu Werichovi? Je to vlastně jednoduché. Tento velikán naší kultury právě na Kampu jednoznačně patří. Navíc Meda Mládková, zakladatelka Musea Kampa, byla přítelkyní Jiřího Voskovce a několik let bojovala o záchranu vily, v níž Jan Werich žil až do své smrti v roce 1980. V roce 2015 se jí podařilo ve veřejné soutěži budovu získat do pronájmu a v jejích prostorech zřídit stálou expozici V+W. Chystaná inscenace je v mnohém novátorská, například scénografie, jejímž autorem je Marek Cpin, počítá s výrazným zapojením videomappingu. Spolu s Vojtěchem Kotkem a Václavem Koptou obrazy z Werichova života na jevišti oživí také Jan Nedbal, Jan Vápeník, Berenika Kohoutová, Pavla Beretová, Matouš Ruml, Dan Šváb, Tereza Marečková, Vanda Chaloupková, Jiří Maryško a Jan Vlas.

„Jan Werich – to je v Čechách pojem, který připomíná spíš instituci nebo něco podobně významného, jako je hora Říp. Hrát (si na) Wericha je stejně troufalé, jako kdybych předstíral, že jsem svatý Václav. Je to zkrátka výzva a ty já mám rád minimálně stejně, jako jsem vždy měl a pořád mám rád Jana Wericha. Jako malého kluka mě otec několikrát vzal s sebou do toho tajemného a legendami opředeného domu na Kampě. Ani ve snu by mě tenkrát nenapadlo, že se ten kruh takhle krásně a symbolicky uzavře ...,“ rekapituluje Václav Kopta.

Svým obdivem a respektem k herecké ikoně se netají ani Vojtěch Kotek: „Jan Werich je bezesporu jedna z největších ikon a legend českého humoru a kumštu jako takového vůbec. Je pro mě velkou ctí, a především velkou výzvou pokusit se obstát v tak nesnadném úkolu a ztvárnit část jeho osobnosti. Moje první otázka na autorky projektu po tom, co mi nabídly spolupráci, byla: ´Proč proboha já?´ A popravdě tuto otázku si kladu i teď, když o tom denně přemýšlím. Nicméně jsem se rozhodl nestát v koutě, poněvadž tam jsem stál nebo ležel prakticky celý rok 2020, a rozhodl se sebrat odvahu a tuhle výzvu přijmout, protože v dnešní době, kdy tak nějak všichni znovu hledáme smysl v tom, co děláme a proč tu vlastně jsme, mám pocit, že mi práce na tomto projektu může na tyto palčivé otázky pomoct najít odpověď. Moc se na tuhle práci těším a jsem odhodlaný udělat se vší pokorou a nasazením vše proto, abychom si v létě společně s diváky všichni připomněli, že ´když už tu jednou jsme...".

„Letos jsme si připomněli 40 let od chvíle, co nás opustila jedna z největších osobností českého humoru – Jan Werich. Jsem opravdu moc rád, že se týmu Letní scény Musea Kampa podařilo na toto výročí reagovat a připravit novou inscenaci s názvem Werich. Jsem si jistý, že životní příběh této herecké legendy diváky zaujme stejně tak, jako mimořádně úspěšné představení Meda, které plnilo nádvoří Musea v uplynulých dvou letech. Lidé si na Letní scénu Musea Kampa velice rychle zvykli a my jsme se rozhodli jim v tomto vyjít vstříc. A jaké další téma zvolit? Zcela logicky – Jana Wericha, který je další osobností velmi úzce spjatou s Kampou, Museem i Nadací Jana a Medy Mládkových, která již několik let pečuje o Werichovu vilu. Těší mne, že se nám to podařilo a diváci si tak budou moci užít další mimořádný kulturní zážitek," konstatuje Jiří Pospíšil, předseda Nadace Jana a Medy Mládkových.

Divadelní představení Werich bude na Letní scéně Musea Kampa uváděno od 14. června 2021. Vstupenky je možné zakoupit už nyní – v předprodeji na www.predstaveniwerich.cz. A pokud vás zajímá, co dalšího se na Letní scéně Musea Kampa bude odehrávat, podívejte se na web www.letniscenamuseakampa.cz . Možná zrovna tam najdete vhodný vánoční dárek, který pořídíte v pohodě z domova, bez front a radost s ním určitě uděláte.

Podobné články

Doporučujeme

Další články