fb pixel Jaký byl Král Slunce? 6 zajímavostí o nejslavnějším francouzském králi Ludvíkovi XIV. – G.cz
Vyhledávání

Jaký byl Král Slunce? 6 zajímavostí o nejslavnějším francouzském králi Ludvíkovi XIV.

Kdo by se nechtěl stát králem ve svých 4 letech. Francouzský král Ludvík XIV. patřil mezi ty, kterým se to poštěstilo. Korunován byl však až ve svých 15 letech. Na veřejnosti vystupoval jako velmi vzdělaný a distingovaný muž se slušným vychováním. Byl velkým fanouškem hudby a sám se od mládí intenzivně věnoval tanci. Uvědomoval si, že umění je důležité, a proto se snažil mnoho umělců finančně podporovat. Zde je 6 zajímavostí o muži, který téměř celý život vládl Francii a vešel ve známost jako Král Slunce.

Martin Miko
Martin Miko 6.9.2017, 09:14

1) Jen málo vládců sedělo na trůnu déle

Francouzský král Ludvík XIII. z dynastie Bourbonů zemřel 4 roky po narození svého syna, což pro malého korunního prince znamenalo, že se stal králem v předškolním věku. Na trůnu pak zůstal dalších 72 let. Proto je označován za jednoho z nejdéle vládnoucích monarchů francouzské historie a možná i celé Evropy.

2) Ludvíkova matka Anna Rakouská figurovala jako regent

Po smrti Ludvíka XIII. stálo v jeho závěti, že královna Anna Rakouská by se měla starat o jejich dva syny – Ludvíka a Filipa Orleánského, a vládu má přenechat na jmenovaných hodnostářích. Závěť však královna ostentativně ignorovala a několik dní po králově smrti zažádala parlament a radu o možnost stát se regentkou s neomezenými pravomocemi. V prvních letech panování Ludvíka XIV. ve skutečnosti vládla jeho matka.

3) Ludvík XIV. nechal postavit palác Versailles

Začátkem 17. století byla Versailles pouze malou vesnicí kousek od Paříže se spoustou lesů, kam jezdil Ludvík XIII. na lov. V roce 1624 se rozhodl, že zde zakoupí pozemek a nechá zde postavit lovecký zámeček. Teprve až Ludvík XIV. se rozhodl, že z tohoto zámečku vybuduje palác s obrovskými zahradami. Práce na Versailles trvala přes 50 let, než dosáhla své finální podoby. Údajně na stavbě grandiózního zámku pracovalo přes 36 tisíc dělníků a několik tisíc koní. Jednalo se o velice nákladnou záležitost pro státní pokladnu. Samotná údržba totiž každoročně stála téměř čtvrtinu vládních výdajů státu.

4) Rozhodoval bez prvního ministra

Po smrti kardinála Mazarina, který byl jeho mentor a kmotr, zůstalo místo prvního ministra neobsazené. Ludvík se rozhodl převzít veškerá jeho práva a povinnosti za něj. V té době bylo králi pouze 22 let. Jelikož byl poměrně vzdělaným člověkem, neměl problém absolvovat zasedání rady, číst státní dokumenty, hostit zahraniční návštěvy nebo plánovat vojenskou strategii. Ve finále sám dokázal zemi vládnout efektivněji než mnozí jeho předchůdci i nástupci se zástupy rádců.

5) Měl nezvykle mnoho dětí

V roce 1660 se oženil s dcerou španělského krále Marií Terezou Španělskou, která byla jeho sestřenicí. S tou za svůj život zplodil celkem 6 dětí, což by samo o sobě nebylo nijak závratné číslo, ale měl ještě spoustu nemanželských dětí, které přiznal za své. Přiznaných dětí měl celkem 16, celkově se hovoří až o 25 potomcích.

6) Podporoval umění všeho druhu

Za vlády Ludvíka XIV. byla kultura ve Francii na svém vrcholu. Kromě výstavby pompézního zámku Versailles byla Francie pro celou Evropu lákavá i na poli módy a dvorského života. Sám podporoval spoustu umělců jako například spisovatele Jeana Racina nebo Molierea. Finančně dotoval i všemožné malíře, hudebníky a další umělce. Mezi jeho největší oblíbence patřil Jean-Baptiste Lully.

A zde si přečtete o Karlovi IV., který před 670 lety usedl na trůn.

Podobné články

Doporučujeme

Další články